Všetko sa zbehlo tak rýchlo, že sme si ešte nestačili zvyknúť na novú realitu. Po pätnásťročnom období nulových sadzieb sa zrazu v priebehu 16 mesiacov úroky zvýšili o viac ako päť percentuálnych bodov. To platí pre USA aj pre eurozónu. Starý kontinent totiž nezačínal na nule, ale v teritóriu záporných úrokových sadzieb. Pre porovnanie, rovnaké zvýšenie sadzieb z rokov 2004 až 2006 trvalo presne dva roky. Dnes pritom stále ešte nevieme, či sa cyklus zvyšovania už úplne skončil.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Najslabšie firmy zničia rastúce úrokové sadzby, budú na rane ako prvé

Prísnejšie požiadavky na úvery a vyššie úroky znížili dopyt po nových úveroch. Ak sú úroky vysoké a banky priveľmi prísne, úver nezoberú. Investícia sa môže odložiť, staršie stroje ešte nejaký čas vydržia, expanzia môže počkať, skrátka –, utiahnu sa opasky.

Vysoké úroky nikam neodchádzajú

Medzi podnikateľmi aj investormi prevládlo presvedčenie, že ten rok-dva vydržia, inflácia bude porazená a sadzby síce nepôjdu na nulu, ale podstatne nižšie. Situácia by tak nebola veľmi dramatická, v roku 2022 sa sadzby ešte len začali zvyšovať, v roku 2023 by bolo najhoršie a v roku 2024 už lepšie. Tento scenár sa však môže odložiť a v roku 2024 môžu sadzby ostať približne na rovnakej úrovni, ako sú dnes. To všetko v situácii, ak sa ekonomika výrazne nespomalí. Čo sa však odkladať nedá, je splácanie starých úverov.

Podnikové financovanie nefunguje ako hypotéky pre spotrebiteľov, ktoré sa splácajú anuitne. To znamená, že každý mesiac spolu s úrokom odchádza aj splátka istiny, a dlžná suma sa postupne znižuje. Podnik, ktorý chce mať k dispozícii čo najviac zdrojov, preferuje taký úver, pri ktorom sa pravidelne spláca len úrok a dlžná suma sa uhrádza na konci naraz. Takýmto spôsobom funguje aj financovanie sa na základe emisie dlhopisov.

Vedenie firiem počíta s tým, že investícia financovaná dlhom prinesie dodatočné príjmy, ktoré úver zaplatia samé. Alebo, starý úver sa prefinancuje novým a opäť sa spláca len úrok.

Teraz však podniky čelia situácii, ktorá ponúka len dve zlé možnosti. Prvá je, že banka už nebude chcieť podnik financovať, a ten bude musieť úver zaplatiť z vlastných zdrojov. Druhá je, že financovanie získajú, ale oveľa drahšie.

Dlžníci ešte necítia plný tlak vysokých úrokov, pretože majú zafixované úroky z minulých rokov. To je však dočasné. Firmy jedného dňa budú musieť refinancovať a tie, ktoré platili 2 až 4 percentá ročne, budú zrazu platiť desať a viac percent. To je obrovský šok.

Salman Ahmed, stratég pre globálnu makroekonomiku a alokáciu aktív, Fidelity International

Wall Street neočakáva skorú recesiu a skôr poukazuje na stále prekvapivo silné ekonomické dáta. Lenže práve z dôvodu prudkého zvýšenia sadzieb, ku ktorému došlo relatívne nedávno, môže byť súčasná sila ekonomiky spôsobená hlavne tým, že vysoké úroky ešte nezačali naplno pôsobiť.

Kedy sa objavia väčšie problémy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa