Výroba biopalív má obrovský potenciál transformovať spôsob, akým sa využívajú zdroje na Slovensku, pričom zároveň reaguje na potrebu znižovania uhlíkovej stopy. Diverzifikácia výrobných kapacít, rozširovanie pôsobnosti na nové trhy a využívanie pokročilých technológií umožňujú popredným hráčom v tomto odvetví držať krok s globálnymi environmentálnymi cieľmi a rastúcimi požiadavkami regulátorov. Skupina Envien Group (EG), už roky etablovaná v niekoľkých krajinách strednej Európy, prináša svoj ambiciózny plán expanzie mimo EÚ, ktorý môže byť inšpiráciou pre ostatné firmy.
Nové príležitosti v zahraničí
Stopa Envien Group sa za posledné roky rozšírila zo Slovenska do Maďarska, Česka, Chorvátska, Poľska, Švajčiarska a na Maltu. Nezastavila sa však len v rámci Európy. Momentálne má v Indii rozostavaný závod na výrobu etanolu na báze zlomkovej ryže a kukurice s kapacitou 180-tisíc litrov denne, čo predstavuje ročnú kapacitu na úrovni približne 60 miliónov litrov. Ide o dôležitý krok smerom k diverzifikácii a zabezpečeniu dodávok udržateľného paliva v rozvojových krajinách, kde rastie dopyt po ekologických alternatívach.
Ako uvádza riaditeľ divízie Overseas Oto Pisoň, expanzia mimo Európskej únie (EÚ) prináša unikátne výzvy aj príležitosti. „Je to pre nás nepopísaná kniha plná príležitostí, ktoré postupne tvoríme výstavbou nášho indického závodu, a pracujeme na tom, aby v priebehu nasledujúcich rokov bola plná úspešných kapitol.“
Záujem skupiny sa však neobmedzuje len na Indiu. V hľadáčiku sú rozvinuté biopalivové trhy ako Brazília, Spojené štáty a Indonézia aj rozvojové trhy ako Filipíny, Vietnam a širší región Blízkeho východu a Afriky (MEA).
Kľúčové faktory expanzie
Hlavným zámerom expanzie EG je rozšírenie výrobnej stopy biopalív mimo krajín EÚ. S výstavbou alebo čiastočnou akvizíciou bioetanolových alebo biodieselových závodov prichádza značná potreba kapitálových výdavkov. Výber vhodných trhov je preto kľúčový a závisí od viacerých faktorov.
Medzi najvýznamnejšie patrí legislatíva podporujúca využívanie biopalív, dostupnosť vstupných surovín, lokálne environmentálne priority ako aj výhody plynúce z miestneho podnikateľského prostredia. „Existujú krajiny, kde biopalivá fungujú už generácie, niekde sa dané trhy iba začínajú rozvíjať. Oba varianty sú pre nás atraktívne,“ hovorí M&A manažér Peter Prachár.
V prípade zabehnutých trhov hodnotia existujúce závody, ktoré fungujú v silne konkurenčnom prostredí, zatiaľ čo na rozvojových trhoch často analyzujú takzvané greenfieldové projekty alebo závody vo výstavbe.
Výzvou je pochopiť každé miestne špecifikum. V Spojených štátoch je napríklad dôležitá optimalizácia uhlíkovej intenzity (CI Score) vyrábaného biopaliva, pretože jeho predajná cena v niektorých kľúčových štátoch priamo závisí od tohto faktora.
Na trhoch, ako je India, sa zas firma učí navrhovať energetickú infraštruktúru, ktorá efektívne spaľuje biomasu na výrobu elektriny. Odovzdávanie skúseností teda nie je jednostranné, vhodnosť mnohých podnetov z cudzokrajných trhov sa skupina snaží internalizovať aj pre potreby svojich európskych prevádzok.
- Výroba v Únii a rozvojových krajinách
- V rozvojových krajinách je možné závody vybudovať lacnejšie. Na niektorých celkoch sa dá ušetriť až 30 až 40 percent nákladov, musí sa však dbať na dodržanie dodacích lehôt a kvalitu zhotovenia
- Pre výrobcu je kľúčová nielen kontrola subdodávateľov a ich dodávateľov, ale aj očakávané náklady na údržbu a potrebu skladovania náhradných dielov.
- Striktný európsky priemyselný štandard a dôležitosť súvisiacich povoľovacích procesov doviedol Envien Group k mnohým udržateľným riešeniam, vďaka ktorým dokáže ľahšie implementovať projekty na iných kontinentoch.
Udržateľnosť a surovinová základňa
Jednou z hlavných priorít skupiny je zabezpečenie kľúčových vstupných surovín pre potreby svojich budúcich „overseas“ aj existujúcich európskych závodov. EG sa sústreďuje na zhodnocovanie odpadových materiálov, akým je použitý kuchynský olej (UCO), odpad z výroby palmového oleja (POME) alebo olej z použitej bieliacej hliny (SBE). Tieto suroviny sú základom na výrobu biodiesla, pričom ich spracovanie prispieva k znižovaniu emisií a podpore cirkulárnej ekonomiky. Teritóriá mimo EÚ, najmä oblasť juhovýchodnej Ázie, ponúka značné príležitosti v oblasti tejto surovinovej bázy, ako aj lokálnej biodieselovej výroby.
„Uvedomujeme si, že bez lepšej kontroly nad vstupnými surovinami nemôžeme byť dlhodobo úspešní,“ zdôrazňuje spoločnosť. Vďaka preferencii pokročilých biopalív v EÚ sa zvyšujú ceny týchto surovín, no firma si ich plánuje zabezpečiť prostredníctvom strategických partnerstiev s miestnymi agregátormi uvedených vstupov. Tento udržateľný prístup prispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy a zároveň podporuje miestne hospodárstva.
Význam spolupráce partnerov
Spolupráca s lokálnymi partnermi je kľúčovým aspektom zahraničnej expanzie. Ako vysvetľuje Vichitra Joshi, business development manager, výber vhodného partnera je jedným z najdôležitejších aspektov.
„Naša skupina nie je v pozícii, aby obratom vyslala desiatky ľudí do zámoria na manažovanie výstavby alebo prevádzky biopalivových závodov,“ zdôrazňuje odborník. Envien Group preto volí stratégiu rovnocenného spoluvlastníctva, ktorá zabezpečuje rovnomerné rozdelenie rizík a benefitov medzi partnermi.
Tento model sa ukazuje ako efektívny pri budovaní dôvery a stability na nových trhoch. V Indii firma spolupracuje s miestnym partnerom Zuari Industries Limited, ktorý pomáha zabezpečiť plynulý priebeh výstavby a prevádzky. Partnerstvo umožňuje prekonávať legislatívne, kultúrne a trhové bariéry typické pre rozvojové trhy.
- Divízia Overseas Envien Group
Zameriava sa na rozšírenie stopy Envien Group mimo EÚ, a to získavaním strategických podielov v biopalivových prevádzkach a greenfieldových projektoch. Zároveň pokračuje v rozvoji surovinovej základne s dôrazom na pokročilé materiály a odpadové suroviny, čím posilňuje globálnu pozíciu a zabezpečuje udržateľnosť výroby. Vzhľadom na komplexnosť cudzokrajných investícií sa firma snaží v prvom kroku replikovať úspechy zo strednej Európy. Kľúčové je v prvom rade to, aby cieľová krajina vnímala biopalivá ako strategické pre rozvoj svojej dopravy a mala či plánovala legislatívu, ktorá zabezpečí ich primiešavanie do pohonných látok. Dôvodom zavedenia takejto legislatívy môže byť napríklad dekarbonizácia, surovinová bezpečnosť, rozvoj poľnohospodárstva či potreba spracovania vybraných odpadov.
Diverzifikácia a budúcnosť
Teritoriálna diverzifikácia Envien Group zvyšuje odolnosť firmy proti regulačným zmenám, ktoré sú v Európe miestami nad rámec potrebného a často škodia a bránia rozvoju, ako aj trhovým výkyvom. Spoločnosť hľadá obchodné synergie medzi rôznymi regiónmi, pričom kladie dôraz na dlhodobú udržateľnosť a kvalitu produktov.
Budúci klienti „overseas“ projektov, zámorské rafinérie a distribútori palív, budú môcť vnímať, že produkt a riešenia, ktoré umiestňujú na trh, majú prímes zo závodu, ktorý spoluriadi firma s vyše 20-ročnými skúsenosťami v danom odvetví.
Koneční spotrebitelia palív zas budú ťažiť z vyššej udržateľnosti tankovaných palív a ich lokálnej výroby. Uvedená expanzia sa opiera o dôkladné plánovanie investícií a efektívny prenos technologického know-how medzi existujúcimi a novými závodmi, ale zároveň o zdravý rozum a racionálny prístup.
Spoločnosť plánuje ďalej rozvíjať svoje aktivity v oblasti biopalív, pričom v rozvojových krajinách vidí potenciál aj na zníženie nákladov na výstavbu závodov. V prípade niektorých celkov o 30 až 40 percent. Zároveň kladie dôraz na výmenu skúseností, optimalizáciu výrobných procesov a vytváranie dlhodobých partnerstiev, ktoré prispejú k celosvetovej dekarbonizácii dopravy a energetiky. „Envien Group tak potvrdzuje, že biopalivá predstavujú perspektívnu cestu k udržateľnej budúcnosti, ktorá spája ekologické riešenia s ekonomickou efektivitou,“ dodáva expert na biopalivá.
Článok je súčasťou seriálu Ekologická doprava, ktorého partnerom je spoločnosť Envien Group.