Slovensko je dôležitá krajina v energetickej infraštruktúre Európy. Okrem domácej výroby a produkcie cez krajinu preteká vyše 10 terawatthodín elektriny ročne, čo odpovedá vyše tretine celej slovenskej produkcie.
Cez krajinu vedie dôležitý energetický koridor z Česka a Poľska do Maďarska a následne ďalej na Balkán. Gro slovenského exportu smeruje do Maďarska a len niekoľko terawatthodín na Ukrajinu. Tam je po neustálych ruských útokoch na domácu energetickú infraštruktúru čoraz väčší dopyt po elektrine, keďže domáca produkcia klesá.
Slovensko je krajina, cez ktorú za prvých 9 mesiacov tohto roka pretieklo na Ukrajinu najviac elektriny zo všetkých jej zásobovateľov. Nasledovalo Maďarsko a Moldavsko, cez ktorú tečie rumunská elektrina, a finálne Poľsko. Objem exportovanej poľskej elektriny je štyrikrát menší ako objem slovenský.
Keď Robert Fico oznámil, že zvažuje zastavenie toku elektriny na Ukrajinu, Varšava reagovala, že je pripravená dodávať viac. Avšak zďaleka to nebude také jednoduché, keďže energetické toky sú už vyťažené takmer na maximum, povedal pre TREND odborník na energetiku Ján Pišta, konateľ spoločnosti JPX.
Udržateľnosť elektrickej siete na Ukrajine tak do významnej miery závisí od toku elektriny cez Slovensko. R. Fico zaútočil na slabé miesto Ukrajiny. Niečo iné je však politické vyhrážanie sa ako reálne možnosti.
Existujú totiž iba obmedzené alternatívy, ktoré môže Slovensko vo vzťahu k Ukrajine použiť. Teoreticky sa môže dohodnúť so Slovenskými elektrárňami, že nebudú dodávať elektrinu na Ukrajinu vôbec. Išlo by však o bezzubý scenár, keďže miesto Slovenska by ju dodával niekto úplne iný.
Elektrická sieť na Slovensku je totiž súčasťou paneurópskej energetickej infraštruktúry, cez ktorú pretekajú terawatthodiny elektriny zo západu na východ a zo severu na juh. Ide o jednotný energetický trh, kde ktokoľvek môže elektrinu kúpiť na jednom mieste a dopraviť je na miesto iné.
Ak by Slovensko chcelo zastaviť jednostranne tok energie a iba voči jednej krajine, dostalo by sa do sporu s existujúcimi dohodami a zmluvami. Obchodníkom z celej Európy, ktorí predávajú energiu na Ukrajinu by vznikli škody, ktoré by slovenskí daňoví poplatníci museli zaplatiť. Krajina by tak nielenže z toho nič nezískala, ale stálo by ju to stovky miliónov na stratách z prepravy elektriny a náhradách za prehraté arbitrážne konania.
Jediná možnosť, ako sa teoreticky vyňať z celoeurópskej energetickej siete, je vyhlásiť mimoriadnu situáciu, kedy by krajine hrozili energetické škody. Keďže Slovensko je ale exportérom elektriny, je nepravdepodobné a aj nezmyselné uvažovať o podobnom kroku.
Navyše, ten by musel schváliť parlament, v ktorom má vládna koalícia iba krehkú väčšinu a je možné, že by na tomto kroku mohla padnúť vláda, keďže by išlo o absurdnú situáciu. R. Fico má tak v skutočnosti omnoho slabšie karty, ako prezentuje.
Útok na dodávky elektriny na Ukrajinu sú útokom na jednotnú elektrickú sústavu v Európe a princíp voľného toku tovarov a služieb. Slovensko tým de facto premiér R. Fico chce vyňať spod pravidiel EÚ. Nie je to prekvapujúce, väčšina jeho voličov sú odporcovia Bruselu, aj keď ako celok Slováci zotrvanie v EÚ rozhodne podporujú. Ide však o politiku, hoci nebezpečnú.
Čím horšia ekonomická situácia v krajine nastáva, tým viac bude R. Fico radikalizovať domácu aj zahraničnú politiku a snažiť sa k sebe pritiahnuť čoraz väčších extrémistov a tých burcovať k ešte väčšej nenávisti. Slovenský predseda vlády to robí na úkor slovenskej budúcnosti.
Nezodpovedné vyhlásenia R. Fica nepodrývajú len politickú pozíciu krajiny v Európe, ale aj investorskú dôveru. Už teraz je Slovensko krajinou V4 s najnižším prílivom zahraničných investícií za posledné roky. Bez zahraničných investícií sa prepadá na poslednú priečku v kúpnej sile platov a majetku obyvateľstva.
Pri ďalšom zvyšovaní daní a zhoršovaní podnikateľského prostredia Slovensko mizne z európskej investičnej mapy už aj bez politického ataku na Brusel či Kyjev. Práve Ficove vlády stoja za bezprecedentným spomalením ekonomického rastu Slovenska v posledných 15 rokoch. Pokračovanie a zrýchľovanie tejto politiky neprinesie nič dobré nikomu, ani jeho voličom.