Úročenie úverov bánk závisí od viacerých faktorov, pričom sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) patria medzi tie kľúčové. Jej kroky majú dôležitú signálnu funkciu, teda naznačujú ďalší vývoj. Preto realitný trh netrpezlivo očakáva, či a do akej miery ECB zníži už toto leto úrokové sadzby na starom kontinente. Ani prípadný pokles úrokov však ešte neznamená automatické zlacnenie hypoték na Slovensku.

Nižšie úroky môžu meškať

Postupné znižovanie sadzieb je znakom uvoľnenej menovej politiky, ktorá láka developerov, investorov i bežných ľudí, ktorí uvažujú o kúpe vlastného bývania. Naopak, zvyšovanie ceny peňazí zo strany ECB je znakom reštriktívnej menovej politiky, ktorá naznačuje účastníkom realitného trhu, aby boli v strehu.

Jeden zo scenárov vývoja úrokových sadzieb na hypotéky v tomto roku podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického naznačuje, že komerčné banky si pokles sadzieb ECB vôbec nevšimnú a úvery ľuďom nezlacnejú. Ako dôvod sa vynára bankový odvod a vyššie úročenie štátnych dlhopisov.

„Pokiaľ však ECB bude hýbať úrokovými sadzbami smerom dole razantnejšie, spomínaný scenár je nepravdepodobný. Len ťažko si predstaviť, že by sa banky dlhšie dokázali hrať na mŕtveho chrobáka,“ upozorňuje odborník.

Málokto z odborníkov však očakáva, že by centrálna banka výraznejšie znížila úrokové sadzby už pri prvom kroku. Pred nadmerným optimizmom varuje finančný analytik Marek Nemky zo spoločnosti XTB. Podľa neho sa môže stať, že hoci ECB zníži úroky v lete, slovenské banky nebudú nasledovať jej príklad hneď.

„Zníženie referenčnej úrokovej sadzby centrálnej banky nutne neznamená, že všetky banky znížia úrokové sadzby na hypotékach a na spotrebných úveroch okamžite. Banky v súčasnosti čaká obrovský mimoriadny daňový odvod, ktorý im spolu s už odvedenými daňami zoberie takmer 45 percent zisku,“ vysvetľuje.

Na podobný scenár upozorňuje finančný analytik spoločnosti Swiss Life Select Pavel Škriniar. Podľa neho vývoj sadzieb hypoték nemusí kopírovať sadzby ECB. „Aj keby sa sadzby znížili, na dostupnosť realít to nemusí mať vplyv. Na to, aby kupujúci mohol získať vyššiu hypotéku než dnes je potrebné, aby sadzby klesli pod štyri percentá. Pokles sadzieb hypoték však vzhľadom na plánované hospodárenie štátu nemusí prichádzať do úvahy.“

Očakávané sadzby v číslach

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa