Európska únia (EÚ) v rámci snahy dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu pokračuje v boji proti fosílnym palivám. Zároveň presadzuje intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Európsky parlament (EP) pri nedávno schválenej smernici energetickej hospodárnosti budov zaviedol povinnosť využívať po roku 2040 v plynových kotloch biometán a už od roku 2030 inštalovať na strechy nových budov solárne panely.

Výhodné využitie solárnej energie

Európska smernica zavádza pre členské štáty nutnosť zavedenia vhodných zariadení na slnečnú energiu. Pravda, ak je to technicky vhodné a ekonomicky i funkčne uskutočniteľné. V praxi to znamená, že pri plánovaní výstavby alebo obnovy budov bude treba posúdiť, či je využívanie slnečnej energie vo forme využiteľného tepla alebo elektriny pre budovu zmysluplné, či je návratné a realizovateľné.

Európski poslanci, ako aj odborníci na energetiku sú presvedčení, že využívanie slnečnej energie má zmysel, pretože ide o formu obnoviteľnej energie. „Tá je dostupná a s jej využívaním predovšetkým v prípade tepla nie sú spojené žiadne bariéry a prekážky,“ vysvetľuje riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Michal Ilovič.

Povinnosť inštalácie fotovoltiky príde do praxe postupne. Najskôr sa musí inštalovať fotovoltika na nové verejné a iné než obytné budovy s úžitkovou podlahovou plochou väčšou ako 250 štvorcových metrov, a to do 31. decembra 2026. Nasledovať budú existujúce verejné budovy podľa podlahovej plochy: od najväčších po tie najmenšie, ktoré musia požiadavku splniť do 31. decembra 2030.

„Všetky nové obytné budovy budú musieť mať navrhnutú fotovoltiku do 31. decembra 2029,“ hovorí riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií Marcela Kubů s tým, že pri novostavbách nebude inštalácia fotovoltiky problematická. Predovšetkým ide o mechanickú stabilitu a požiarnu bezpečnosť.

„Smernica pamätá i na tieto veci, a hovorí, že sa má okrem iného zohľadniť izolácia podkrovia a strechy. Nezastupiteľnú úlohu tak budú zohrávať tepelné minerálne izolácie, ktoré sú prirodzene nehorľavé a do konštrukcií šikmých a plochých striech vhodné. V prípade požiaru spomaľujú jeho šírenie a neprodukujú toxické splodiny.“

Najprv znížiť prevádzkové náklady

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa