Už pred začiatkom roka 2023 sa očakávalo, že šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pod tlakom úradov a verejnosti bude musieť vysvetliť otázky okolo nákupu vakcín proti covidu za desiatky miliárd eur. Nič také sa však doteraz nestalo. Je apríl 2024 a U. von der Leyenová zaryto mlčí o tom, ako postupovala pri nákupe miliárd vakcín, za ktoré naďalej platia daňoví poplatníci naprieč členskými krajinami Európskej únie (EÚ).
Komisia pod jej vedením doteraz nevysvetlila, prečo v menej všetkých členských štátov rozhodla o nákupe 4,6 miliardy vakcín. Tie bude až do roku 2026 nakupovať aj Slovenská republika, aj keď ich nevyužije. Len v roku 2022 zaplatilo Slovensko za nepotrebné vakcíny 151 miliónov eur.
Štát bude za vakcíny platiť desiatky miliónov eur do roku 2026, aj keď ich nevyužije
Navyše, EK uzavrela so súkromnou farmaceutickou spoločnosťou neverejnú zmluvu, a to bez možnosti jej vypovedania. Eurokomisia preniesla do zmluvného vzťahu so spoločnosťou Pfizer požiadavku, podľa ktorej sa postupovalo podľa belgického práva s tým, že zmluva nebude prístupná verejnosti v základných údajoch: v počtoch, jednotkovej cene a celkovej cene vakcín.
„Pritom sú to údaje, ktoré EK vyžaduje od členských štátov bežne. Keby sme na Slovensku podpísali takúto zmluvu, nezverejnili ju a dali by sme ju pod ochranu z hľadiska zákona, EK by začala konanie voči Slovenskej republike a peniaze, ktoré by sme takto zazmluvnili, by neuznala ako oprávnený výdaj. Museli by sme ich hradiť z nášho verejného štátneho rozpočtu, nie z fondov EÚ,“ uviedol v rozhovore pre TREND šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomír Andrassy.
Pritom sú to údaje, ktoré EK vyžaduje od členských štátov bežne. Keby sme na Slovensku podpísali takúto zmluvu, nezverejnili ju a dali by sme ju pod ochranu z hľadiska zákona, EK by začala konanie voči Slovenskej republike a peniaze, ktoré by sme takto zazmluvnili, by neuznala ako oprávnený výdaj. Museli by sme ich hradiť z nášho verejného štátneho rozpočtu, nie z fondov EÚ,“ uviedol v rozhovore pre TREND šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomír Andrassy.
Otvorený prístup k štatistikám počas covidu mohol štátu ušetriť miliardy
Neštandardné postupy Európskej komisie
Európska prokuratúra začala vyšetrovať nákupy vakcín EK ešte v októbri 2022.
Podozrivá a doteraz nevysvetlená je sms komunikácia z roku 2021 medzi šéfkou eurokomisie U. von der Leyenovou a riaditeľom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Ten v tejto veci opakovane odmietol prísť na vypočutie pred osobitný výbor Európskeho parlamentu.
Európsky dvor audítorov už pred dvoma rokmi kritizoval, že Komisia odmietla zverejniť podrobnosti o rokovaniach pri uzatváraní zmlúv medzi Pfizerom a šéfkou EK.
U. von der Leyenová vytrvalo odmietala reagovať aj na výzvy ombudsmanky Únie Emily O´Reillyovej. Ešte v júli 2022 ombudsmanka konštatovala, že vedenie EK nechce sprístupniť verejnosti textové správy o nákupe vakcín a v tomto smere sa správa neštandardne.
Európska prokuratúra (EPPO) pre portál Politico potvrdila, že sa podozreniami z pochybného nákupu vakcín medzi U. von der Leyenovou a A. Bourlom zaoberajú už celé mesiace. Na stole sú podozrenia zo „zasahovania do verejných funkcií, ničenie SMS správ, korupcia a konflikt záujmov“. V prípade však doteraz nebol nikto obvinený.
Európska komisia zvyšuje výdavky, no kontrolám efektívneho vynakladania sa bráni
„Všetko potrebné bolo povedané. Počkáme si na výsledky,“ reagovala pre portál Politico U. von der Leyenová na doterajšie pochybnosti o zmiznutej sms komunikácii.
Narušený prístup k informáciám
Mimovládna organizácia Acces Info Europe vlani kritizovala, že EK k celému prípadu neposkytuje informácie a správa sa v rozpore s nariadeniami EÚ o prístupe k európskym dokumentom. Upozornila na to, keď Komisia opäť veľmi neštandardne spracovala žiadosť o odpoveď nemeckého novinára, ktorý žiadal o podrobnejšie informácie.
V Maďarsku chcú vidieť reformy, no investície by posielali inde. Vzťahy s Úniou to nezlepší
Denník New York Times vlani zažaloval EK za neposkytnutie dostatočných informácií o podmienkach jednej z najväčších zmlúv o obstarávaní v histórii EÚ. Európsky súdny dvor by mal o žalobe denníka proti EK rozhodnúť tento rok. Francúzsky právnik a odborník na európske právo Yoann Boubacir tvrdí, že denník má veľkú šancu so žalobou uspieť.
Ak by EK v tomto spore s denníkom prehrala, Komisia bude mať ďalšie dva mesiace na odvolanie. To by konečné rozhodnutie o žalobe denníka mohlo výrazne posunúť až na obdobie po júnových eurovoľbách.
Zároveň však súbežne pokračuje vyšetrovanie Európskej prokuratúry. A tiež trestné oznámenie, ktoré priamo na U. von der Leyenovú za ničenie dokumentov a podozrenie z korupcie pri nákupe vakcín vlani v apríli podal belgický lobista Frédéric Baldan.
Európske inštitúcie dobieha dvojaký meter, na kritiku ťažko hľadajú slová aj riešenia
Európski daňoví poplatníci majú čoraz viac otázok, ako politici v európskych inštitúciách skutočne nakladajú s verejnými financiami. Do akej miery to budú pred júnovými eurovoľbami nosné otázky, o ktorých sa bude viesť verejná diskusia, ukážu najbližšie týždne.