Základné politické pravidlo hovorí, že nepopulárne opatrenia a tvrdé reformy je potrebné robiť na začiatku volebného obdobia, aby na ne voliči do ďalších volieb zabudli. Nová koalícia mala pomerne nešťastnú pozíciu. Pol roka po jesenných voľbách si Slováci volili prezidenta a následne europoslancov. Potrebné reformy by sa tak mali na stole objaviť až na jeseň. Doterajšie kroky vlády však naznačujú, že reformy budú skôr symbolické a riešiť sa bude najmä príjmová strana rozpočtu. Medzi koaličnými stranami vidieť isté napätie a dá sa očakávať zbieranie politických bodov búchaním po stole a okázalým zastavovaním prípadných návrhov na úsporné opatrení.

Už od prvých dní vlády bolo jasné, že sa koalícia snaží ponúknuť benefity sociálneho štátu. Pomerne rýchlo schválila novú podobu 13. dôchodku a tiež pomoc s hypotékami. Mnohé legislatívne zmeny riešila koalícia rýchlo a bez odbornej diskusie. Veľavravné je, že napríklad pomoc s hypotékami museli opraviť, keďže v nastavení systému sa ukázali zásadné chyby. Dôchodky zasa ukázali, ako dopadnú prípadné kompenzačné opatrenia. Minister práce Erik Tomáš sa pokúsil nájsť zdroje okresaním rodičovského dôchodku, ale po odpore v koalícii od toho ustúpil.

Zákony na počkanie

Čiastočne sa dá tušiť, že cieľom narýchlo schvaľovaných balíčkov bolo prekryť kritiku, ktorá smerovala k justičnej reforme. Hoci v médiách dominovala táto téma spoločne s dianím v rezortoch životného prostredia a kultúry, respondenti v ankete TRENDU hodnotili vládu najmä cez dianie na iných ministerstvách. Zaujímalo ich predovšetkým školstvo, zdravotníctvo, podnikateľské prostredie a verejné financie, s ktorými súvisí budúca podoba daňového systému.

Justičná reforma stojí za zmienku najmä v kontexte jej rýchlej opravy. Koaliční poslanci dokonca museli prerušiť dovolenku, aby sprísnili tresty za zneužívanie eurofondov. Slovensku hrozilo práve pozastavenie eurofondov. Podobným nedostatkom by sa koalícia vyhla, keby neignorovala štandardné pripomienkové konanie a počúvala výhrady. Nie je to však nový problém. Skrátené legislatívne konanie či zmeny cez poslanecké prílepky sú dlhodobým neduhom slovenskej politiky, ktorý sa pod zásterkou boja proti covidu ešte viac rozšíril a zdá sa, že ani nová koalícia nemá dôvod ubrať legislatívny plyn.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa