Moskva si zjavne vzala príklad zo sympatickej iniciatívy vlády SR. V rámci boja proti byrokracii pri zavádzaní nového dekrétu zruší nejaký starý dekrét. Začiatkom roka bol prezentovaný zákaz predaja ruskej ropy v kontraktoch, ktoré by sa podriaďovali novému cenovému stropu na ruskú ropu.
Putinova odpoveď na cenový strop je diplomatické cvičenie, príjmy nesmie ohroziť
Svet zostal zaskočený, pretože úplný zákaz ruskej ropy by globálny trh s ropou nedokázal spracovať. Pri podrobnejšom čítaní sa však zistilo, že nový dekrét obsahuje možnosti, aby mohol byť pomerne ľahko obídený.
Zákaz na ruský spôsob
Ide o zákaz na ruský spôsob, keď je síce niečo zakázané, ale prezident môže udeliť výnimku, komu chce a kedy chce. Je to veľmi dôležité, pretože zákazníci chcú ropu a Moskva chce peniaze.
O peniaze ide vždy až v prvom rade a podobná motivácia je spojená pravdepodobne aj so zrušením starého dekrétu. Teda v prípade, že Moskva sa skutočne nedala na boj proti byrokracii.
Na konci marca 2022 ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý prikazoval zahraničným odberateľom ruského plynu, aby platili v rubľoch. Iná možnosť nebola, nijaká platba v eurách či dolároch, ako bolo písané v zmluvách. Odberatelia z Európy vrátane Slovenska si mali otvoriť účty v ruských bankách na ktoré mali poslať ruble, ktoré mali uhradiť dodávky za plyn.
Príkaz mal platiť hneď od prvého apríla a to nebol žart. Nedodržanie podmienok mal Gazprom brať ako zlyhanie zákazníka a v reakcii mal zvážiť „závažne dôsledky“, inak povedané, vypnúť plyn.
Tento príkaz spôsobil rozruch v Bratislave, Bruseli aj na finančných troch. V prvej reakcii ruský rubeľ posilnil na najsilnejšie úrovne od roku 2015, teda na sedemročné maximá voči euru. Týždeň predtým bol na historických minimách voči spoločnej európskej mene.
V druhom slede sa rozbehla celoeurópska debata, či platby v rubľoch a otváranie účtov v ruských bankách nie je porušením sankcií. Diplomatické cvičenia nabrali obrátky a situácia bola dlho neprehľadná.
Gazprom povedal, že zákazníci si otvoria dva účty – jeden v zahraničnej mene a druhý v eurách. Platba v zahraničnej mene mala byť splnením záväzku, hoci nebolo vopred známe, akým kurzom by sa platba preklápala do rubľov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?