Smer počas svojho pôsobenia vo vláde nikdy nešiel do tvrdého zdanenia ľudí. Dôvodom boli obavy zo straty priazne voličov. Lenže súčasná vláda pre mimoriadne zlý stav verejných financií už nemôže odkladať ich konsolidáciu a zvyšovaniu daní sa nevyhne. Otázkou je, len kto to všetko zaplatí. Ministerstvo financií svoj prístup naznačilo v legislatívnom pripomienkovom konaní. V ňom sa ocitol návrh na vyššie zdanenie sladených nápojov.
Drahšia bude Coca-Cola aj Kofola
„Cieľom legislatívneho návrhu je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ako efektívneho nástroja overeného praxou viacerých krajín OECD s významným potenciálom motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života,“ uvádza sa v návrhu ministerstva financií. Priemerný Slovák v zdraví prežije podľa štatistiky necelých 57 rokov. Ide o tretie najnižšie číslo v celej Európskej únii. Pre porovnanie: priemerný Švéd žije bez vážnejších ťažkostí až takmer 73 rokov.
Zdraženie nezdravých sladených nápojov môže prispieť k zníženiu obezity. Vyššie ceny časť ľudí odradia od ich kúpy. „Daň zo sladených nealkoholických nápojov bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby, pričom miera zdanenia sa bude odvíjať od obsahu použitého sladidla v nápoji,“ dodáva ministerstvo financií. Presné detaily zatiaľ nie sú známe. Isté je len, že po jej zavedení si Slováci viac priplatia napríklad za kúpu obľúbenej Coca-Coly alebo Kofoly. Odhadom môže cena jednej dvojlitrovej fľaše stúpnuť o desiatky centov. Táto zmena do štátnej pokladnice každý rok prinesie 129 miliónov eur.
S takýmto prínosom počítala ešte predchádzajúca úradnícka vláda Ľudovíta Ódora. Presné nastavenie parametrov je však v kompetencií súčasnej koalície. Konečný výnos tak môže byť iný. Razantnejšie zdaňovanie sladených nápojov je celosvetový trend. V rôznej podobe funguje v päťdesiatich štátoch. V Európe novú daň zaviedlo desať krajín, naposledy v roku 2021 Chorvátsko a Poľsko. Okrem vyšších príjmov môže štát zavedením novej dane ušetriť aj na zdravotnej starostlivosti. Stane sa tak v prípade, keď Slováci sladené nápoje nahradia nesladenými, čím znížia riziko vážnych ochorení spojených s obezitou.
Zdanenie negatívnych externalít
Proti tvrdšiemu zdaneniu nezdravého štýlu verejnosť takmer určite nebude protestovať. Súčasný kabinet sa preto s veľkou pravdepodobnosťou vydá cestou zdaňovania negatívnych externalít. Slováci si takmer určite v budúcnosti viac priplatia nielen za sladené nápoje, ale aj cigarety, alkohol a hazard. Posledné tri položky majú potenciál už na budúci rok priniesť do štátnej pokladnice 111 miliónov eur. Daň zo sladených nápojov sa pre krátkosť času stihne zaviesť najskôr v roku 2025. Potom prínos zo všetkých štyroch spomínaných nerestí dosiahne 329 miliónov eur a v roku 2026 až 375 miliónov eur.
S takýmto odhadom prišla predchádzajúca úradnícka vláda. Teoreticky štát môže získať aj viac peňazí v prípade, že sa súčasné vedenie ministerstva financií rozhodne postupovať razantnejšie a spomínané neresti zdaní ešte viac, ako navrhoval kabinet Ľ. Ódora. „Ministerstvo financií SR pracuje a bude pracovať na návrhoch, ktorých cieľom je naplnenie priorít programového vyhlásenia vlády. V tejto chvíli je ale predčasné hovoriť o podrobnostiach. Tie budú predstavené komplexne,“ skonštatovalo na otázky TRENDU ohľadne pripravovaného zvyšovania daní ministerstvo financií.
Pri autách to nebude ľahké
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?