Nedávny prieskum CNN odhaľuje, že takmer 40 percent dospelých v Spojených štátoch sa obáva, že príjem ich rodiny nebude stačiť na pokrytie mesačných výdavkov. V roku 2021 pociťovalo tlak z hľadiska financií 28 percent opýtaných, pričom počas obdobia globálnej finančnej krízy to bolo 37 percent.
Ešte horšie percentá vykazujú menšiny, pričom viac ako polovica Latinskoameričanov a Afroameričanov uvádza, že pociťuje finančný stres.
Hoci oficiálne štatistiky ukazujú nízku mieru nezamestnanosti a klesajúcu infláciu, realita pre milióny amerických občanov je drsnejšia. Mnoho ľudí sa stále nedokázalo vyrovnať s rastúcimi cenami, informuje CNN.
Analýza agentúry Moody's odhaľuje, že typická americká domácnosť v porovnaní s rokom 2021 minie mesačne o 925 dolárov viac na nákup rovnakého tovaru a služieb. Dobrou správou je, že platy konečne rastú rýchlejšie ako ceny, čím sa zastavuje roky trvajúci trend stagnácie miezd.
„Napriek tomu, že mzdy väčšiny obyvateľstva držia krok s cenami, mnohým sa kúpna sila znížila. Viacerí jednotlivci sa v dôsledku toho uchyľujú k prácam na dohodu alebo ku krátkodobým brigádam," povedal hlavný finančný analytik spoločnosti Bankrate Greg McBride.
Väčšina Američanov tvrdí, že v dôsledku súčasných ekonomických podmienok musela znížiť náklady na doplnkový tovar a zábavu, prípadne upraviť nákup potravín. Aby ušetrili peniaze, približne 41 percent obmedzilo aj jazdu autom. V prípade nevyhnutných výdavkov sa vyše tretina respondentov uchýlila k zadlženiu na kreditných kartách.
„Inflácia síce zmierňuje, no jej kumulatívny vplyv zasiahol rozpočty najmä nízkopríjmových spotrebiteľov,“ konštatuje G. McBride.