Ako zastaviť rast cien energií v Európe, ktoré finančne valcujú mnohé domácnosti i firmy? Nájsť odpoveď na to nie je jednoduché. Európska komisia už týždne hľadá vhodné alternatívy, rovnako aj jednotlivé štáty. Tie po opatreniach volajú už od minulého roka, keď ceny elektriny a plynu začali prudko stúpať.
Ruská invázia na Ukrajinu snahu EÚ znížiť energetickú závislosť od Ruska len urýchlila. Kľúčovým bodom by sa mal stať podľa Bruselu spoločný nákup plynu či ďalších komodít, čím by sa dosiahli lepšie cenové podmienky a zabezpečila stabilita dodávok.
Ako pre agentúru TASR uviedol ešte 22. marca podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, úloh, ktoré treba zvládnuť v tejto oblasti je viac. „Prichádzame s viacerými návrhmi. Jeden je ten, aby sme lepšie zaistili EÚ a jej krajiny, pokiaľ ide o budúcu zimu. Navrhujeme, aby všetky zásobníky plynu v Únii boli naplnené na minimálne 90 percent k 1. novembru 2022,“ dodal.
Treba podľa neho vytvoriť plynovú platformu pre všetky členské štáty EÚ. Tá bude koordinovať, ako sa budú diverzifikovať dodávky plynu, ich skladovanie či zabezpečenie, aby fungovala solidarita pri využívaní spoločných zásob plynu počas budúcej zimy.
Viaceré členské štáty, vrátane Talianska, Španielska či Francúzska, hovoria o potrebe revízie trhu s energiami. Väčšina pristúpila aj k výrazným kompenzáciám v tejto oblasti. Zvýšené ceny energií sa totiž premietajú aj do vyšších cien tovarov a služieb v rámci celého trhu.
Niektoré z nich chcú svojim občanom uľaviť nižšími daňami, dotáciami pre domácnosti či zmrazením cien, najčastejšie ich rôznou kombináciou. Spravidla ide o plošné opatrenia, ktoré sa týkajú všetkých obyvateľov daných krajín.
Slovensko naďalej na chvoste
Slovenská vláda je pri návrhoch možných kompenzácií v oblasti energetiky či podpory rodín, prípadne podnikania, viac ako striedma, hoci túto možnosť Európska komisia plne podporuje, podobne ako v iných krajinách.
Minister financií Igor Matovič v polovici februára oznámil, že nasledujúce tri roky neporastú ceny elektrickej energie pre slovenské domácnosti.
To je jediné opatrenie, ku ktorému štát reálne v poslednom období pristúpil. Slovenské elektrárne budú do roku 2024 pre domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu vo výške 61,21 eura za megawatthodinu. Pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny sa v tomto období domácnostiam nezmenia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?