Zvýšenie dlhov o päť miliárd eur v priebehu jedného roka sa dá označiť všelijako. Minister financií prišiel s rozprávkou o zodpovednosti a stabilite. Je to podobné klamstvo, ako reči o prázdnej špajze a potom z nej lúsknutím prsta len tak vytiahnuť stovky miliónov eur.

Slovensko má peňazí viac ako dosť. Najbližšie roky bude priestor na financovanie akokoľvek šialených nápadov. Prebytok finančných zdrojov spôsobuje prebiehajúce tlačenie peňazí kombinované s nízkymi úrokovými sadzbami. Zmyslom dostupných financií je pomôcť krajinám naštartovať hospodársky rast. Silná ekonomika totiž bez problémov dokáže splatiť vysoké dlhy.

Lenže v slovenskej realite sa lacné peniaze vo veľkom rozhadzujú. Napríklad na trináste dôchodky, plošné testovanie, očkovaciu lotériu a najnovšie aj 300 eur pre zaočkovaných ľudí nad 60 rokov. Výsledkom je obrovský deficit. Minister financií plánuje v roku 2022 zaťať sekeru vo výške 4,94 percenta HDP. Pre porovnanie – Poliaci počítajú s deficitom 2,8 percenta HDP.

Klamstvá o zodpovednom rozpočte sú nebezpečné. Verejnosť kvôli ním ostane nepríjemné zaskočená naozajstným šetrením. Už dnes panuje obrovská nespokojnosť s miernym zvyšovaním platov ľudí pracujúcich pre štát a slabou valorizáciou dôchodkov. O pár rokov to bude ešte horšie. Bez poriadnych reforiem ekonomika porastie len mierne. Potom konsolidácia verejných financií môže prebehnúť len osekaním výdavkov a zvyšovaním daní. Hlavne starším ľuďom je tento scenár známy pod pojmom „uťahovanie opaskov“.

V parlamente prijatý rozpočet reálne ukázal len jednu vec. Kto je v krajine pán. Po jeho prijatí sa márne snažil podať ruku ministrovi financií premiér Eduard Heger (OĽaNO). I. Matovič sa mu otočil chrbtom a uprednostnil stisk ruky od ministra obrana Jaroslava Naďa (OĽaNO). Až potom šéf obyčajných ľudí obťažoval podať ruku premiérovi. Jasne tým ukázal, kto je v strane pán a kto len poslušný štatista.

Inflácia sa odtrhla z reťaze