Ceny palív rastú všade vo svete, ale v USA je to politicky asi najcitlivejší problém. Americká vláda sa činí a robí čo môže, hoci s týmto problémom veľa nenarobí.
Voliči sa však pozerajú, a tak prichádza akcia za akciou. Najskôr výzvy adresované OPECu, aby zvýšil produkciu. Potom snaha o koordinované vypustenie časti ropy zo strategických zásobníkov.
Posledným krokom bolo zatiaľ vyšetrovanie ropných spoločností, pretože prezidentovi sa zdalo čudné, že benzín stojí tak veľa, keď rafinériám klesajú náklady.
USA chcú znížiť cenu benzínu, opatrenia sa však minú účinkom
Aktuálne takmer tucet senátorov žiada prezidenta, aby so 7-ročnými maximami cien benzínu niečo robil – ak nepomôže vypustenie ropy zo strategických zásobníkov, tak zakázať jej export. Obyvatelia a malé firmy totiž veľmi trpia.
Možno to prezident tuší, možno nie. Ale tieto štátne zásahy nepomôžu, problém je totiž inde. Dokonca to môže situáciu zhoršiť, pretože štátny zásah môže jeden problém vyriešiť a dva spôsobiť. Minimálne dva.
USA sú stále ropná veľmoc
Americká ropná produkcia je aktuálne približne o 13 percent nižšia, než bola na svojom historickom vrchole v roku 2020. Stále je však o tretinu vyššia než bola pred piatimi rokmi.
Bridlicová revolúcia má svoj vrchol za sebou, ale zmeny, ktoré priniesla, sú stále v platnosti. Pred desiatimi rokmi bol podiel OPEC na celosvetovej produkcii ropy viac ako 40 percent, tento rok bol len tesne nad 30 percentami.
Cena benzínu presiahla 1,50 eur za liter. Pôjde ešte vyššie?
Naopak, podiel USA bol približne 11 percent a teraz, aj po poklese produkcie, zostáva na úrovni 19 percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?