Európska únia je v súčasnosti miestom kontrastov. Kým niektoré krajiny zápasia s recesiou alebo pomalým hospodárskym rastom, Malta zažíva pozoruhodné hospodárske úspechy. Ostrovný štát v Stredozemnom mori dosiahol v treťom štvrťroku 2024 medziročný hospodársky rast o 5,4 percenta, čo ho radí na špicu rebríčka EÚ. Tento rast nadväzuje na dlhodobý trend: od konca roku 2019 do tretieho štvrťroku 2024 Malta zvýšila svoje HDP o 27 percent, čo je najlepší výsledok medzi všetkými členskými štátmi.

Na porovnanie, Slovensko v rovnakom období vykázalo medziročný rast o 1,7 percenta HDP a od konca roka 2019 o 6,4 percenta. Pri prvom ukazovateli skončilo na jedenástom mieste a druhom až na šestnástom. Na posledných priečkach sa nachádza najväčší obchodný partner Slovenska – Nemecko. Tieto údaje, očistené o sezónne a kalendárne vplyvy, zverejnila UniCredit Bank.

Slabý hospodársky rast najväčšej európskej ekonomiky signalizuje vážne problémy. Slovenskí politici by mali začať hľadať nový model dlhodobého ekonomického rozvoja. Príkladom im môže byť Malta, ktorá stavia na otvorenom pracovnom trhu, atraktívnom daňovom systéme a cielenej podpore kľúčových odvetví.

Otvorený pracovný trh

Nedostatok pracovnej sily a talentov zvykne nadnárodné koncerny odrádzať od investícií v menších štátoch. Malta však dokázala prekonať jednu zo svojich hlavných nevýhod – malú populáciu. Krajina, ktorá má len 563-tisíc obyvateľov, z toho až 158-tisíc cudzincov, masívne otvára svoj pracovný trh. Denne na Malte úrady vydajú 115 nových pracovných povolení. Počet zahraničných pracovníkov za minulý rok vzrástol o viac ako pätnásť percent a pri zachovaní tohto tempa bude čoskoro každý tretí obyvateľ Malty cudzincom.

Prisťahovalci sa na maltskom trhu práce rozdeľujú na dve skupiny. Prvou sú nízko kvalifikovaní pracovníci, ktorí nachádzajú uplatnenie v turizme a lodnom priemysle. Druhú skupinu tvoria vysoko kvalifikovaní odborníci – špičkoví lekári a zamestnanci IT firiem. Malta si podľa miestnych médií dáva za cieľ stať sa regionálnym centrom špičkovej zdravotnej starostlivosti, podobne ako Singapur. Zahraniční klienti prejavujú najväčší záujem o kozmetickú chirurgiu.

Na Slovensku dlhodobo chýba približne 100-tisíc pracovníkov. Razantnejšie otvorenie pracovného trhu by mohlo zvrátiť negatívny trend a naštartovať ekonomiku. Poľsko, ktoré sa rozhodlo pre výraznejšiu liberalizáciu trhu práce, je toho dôkazom – jeho rast HDP za posledné štyri roky bol takmer dvojnásobne vyšší než ten slovenský.

Daňové výhody pre firmy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa