Politici na vlaňajšom jarnom samite EÚ v Bruseli hľadali odpovede, ako udržať v Európe priemysel a podporiť inovácie. Už vtedy bolo zrejmé, že bez návratu k pôvodným ekonomickým prioritám sa cieľ zvýšiť konkurencieschopnosť bude dosahovať len ťažko.

Zástupcovia európskeho priemyslu v uplynulých mesiacoch čoraz naliehavejšie upozorňovali, že situácia je vážna. Vo februári tohto roka 73 lídrov z dvadsiatich priemyselných sektorov podpísalo Antverpskú deklaráciu o Európskej priemyselnej dohode (European Industry Deal).

Deklarácia žiada „komplexný akčný plán na zvýšenie konkurencieschopnosti“, vyzýva na priemyselnú dohodu, ktorá doplní Zelenú dohodu EÚ (Green Deal) a zabezpečí pracovné miesta v Európe. Žiada odstrániť regulačný chaos, protichodné ciele a komplikovanú európsku legislatívu. Do júla deklaráciu podpísalo vyše 1 200 signatárov, ktorí varujú, že európske priemyselné odvetvia čelia najhoršiemu poklesu za posledných desať rokov. 

Len do dobrého počasia

Prezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm pre TREND potvrdil zhoršujúce sa problémy nemeckej ekonomiky. „Skutočne ma znepokojuje, že značná časť rodinných spoločností vzhľadom na náklady na energie a byrokratickú záťaž zvažuje možnosti premiestniť aktivity a investovať v iných krajinách. Nie je to tak, že zrazu všetci zatvoria podniky a zaplnia tým stránky novín. Je to plazivý efekt, keď sa inovácia postupne presúva inde a starý, pôvodný produkt postupne mizne,“ povedal.  

Podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Július Kostolný poukázal na zhoršujúcu sa situáciu po globálnej finančnej kríze v roku 2008. „Kríza ukázala, že EÚ nie je produkt do zlého počasia. Nadväzná recesia a nové krízy spôsobené covidom, vojnovým konfliktom na Ukrajine, ale i prijatie často nepochopiteľne nerealistických opatrení, ako je Green Deal, zákaz spaľovacích motorov od roku 2035, emisná norma Euro 7, tento fakt potvrdili,“ uviedol.

Európsky priemysel zaostáva za USA či Áziou, čo následne ovplyvňuje i slovenský priemysel, upozorňuje aj Klub 500, združujúci slovenských vlastníkov a spoluvlastníkov spoločností zamestnávajúcich viac ako päťsto zamestnancov. Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor už v roku 2022 uviedol, že európsky klimatický balík Fit for 55 v takej podobe, ako bol predstavený, poškodí konkurencieschopnosť slovenského a európskeho priemyslu. Odborníci zároveň pripomínajú, že Európa je zodpovedná za menej ako desať percent globálnych emisií, zatiaľ čo Čína, USA a India majú na znečistení oveľa vyšší podiel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa