Cez slovenské územie prúdi ruský plyn už päťdesiatsedem rokov. Dlhoročné obchodné partnerstvo môže skončiť s príchodom nového roka, keď vyprší päťročná zmluva o preprave plynu medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom. Na novú situáciu sa Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pripravuje už niekoľko rokov.
„V súčasnosti máme uzavretých päť diverzifikačných zmlúv na nákup plynu z iných než ruských zdrojov a v ich zabezpečovaní pokračujeme aj naďalej,“ uvádza Ondrej Šebesta, riaditeľ komunikačného odboru SPP. V snahe zabezpečiť plynulé dodávky predĺžili slovenskí plynári spoluprácu so spoločnosťami BP a ExxonMobil. Okrem toho uzatvorili diverzifikačné kontrakty s firmami Shell, ENI a RWE.
Náročnú situáciu pomáhajú zvládať aj teplejšie zimy. Po poslednej sú slovenské zásobníky plynu naplnené na približne sedemdesiat percent. SPP zároveň garantuje, že zabezpečí dodávky plynu firemným zákazníkom a domácnostiam. Len to nebude zadarmo. „Prerátali sme, že ak by sme nemali plyn z Gazpromu a celý potrebný objem nakúpime z iného zdroja a prepravíme na Slovensko, bude nás to stáť najmenej o 140 miliónov eur viac. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roka zrejme porastú, pričom ešte nepoznáme ich finálnu výšku,“ vysvetľuje Ondrej Šebesta. Zároveň upozorňuje, že prerušenie dodávok zemného plynu zvýši ceny na veľkoobchodných trhoch, najmä v tomto regióne, ktorý je významne závislý od ruského plynu.
- Kontroverzný poplatok
Za prepravu plynu si účtuje vysoké poplatky napríklad Nemecko. Podľa českých vládnych informácií zaplatí odberateľ za každú megawatthodinu 1,86 eura. Česká republika tento poplatok napadla v Bruseli, pretože ide proti deklarovanej energetickej solidarite. Európska komisia sa už zaoberá českým návrhom. Berlín sa obhajuje tým, že poplatok účtuje nemeckým firmám aj domácnostiam a preto nemôže byť považovaný za diskriminačný. Peniaze získané z poplatkov slúžia na budovanie skladovacích kapacít plynu. Nemeckí politici pod tlakom z Bruselu pripustili, že poplatok znížia alebo úplne zrušia.
Možno príde k dohode
Ministri členských štátov Európskej únie minulý týždeň diskutovali aj o ukončení prepravy ruského plynu cez Ukrajinu. Podľa českého ministerstva priemyslu sú na to pripravené prenosové sústavy Českej republiky aj Slovenska. Komplikácie môže spôsobiť nedostatočná kapacita nemeckej prepravnej stanice Brandov. Napriek tomu Česká republika podporuje ukončenie dodávok ruského plynu. „Za mňa je dôležité, aby prerušenie dodávok nebolo len deklaratívne, ale reálne k nemu došlo. Preto som privítal ochotu všetkých krajín zaoberať sa detailne pôvodom plynu, ktorý sa dostáva do Európskej únie,“ povedal pre ČT24 český minister priemyslu Jozef Síkela. Česká republika zvažuje, že dodávatelia energií budú mať povinnosť zverejniť pôvod dodaného plynu a o zavedení podobného opatrenia sa uvažuje aj v Rakúsku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?