Regulátori bánk po celom svete už viac ako dekádu pracujú na tom, aby aj veľká banka mohla v prípade problémov zlyhať bez toho, aby sa problémy šírili bankovým systémom ďalej a bez toho, aby musela škody sanovať vláda. Systém, ktorý rozdeľoval zisky akcionárom a náklady daňovým poplatníkom bol neakceptovateľný.
Tretina spoločností v USA je v riziku bankrotu, finančný stres firiem stúpa aj v Európe
Na prvý pohľad udalosti z jari 2023 ukazujú, že nový systém regulácie bánk má ešte svoje diery. Veď pri najväčších zlyhaniach opäť musela asistovať vláda. SVB mohol vyplácať vklady z fondu na ochranu vkladov aj nad zákonom stanovený limit 250-tisíc dolárov na klienta, čím sa do značnej miery utíšila panika na trhu.
Svadba z rozumu vo Švajčiarsku
Nášmu regiónu bolo bližšie druhé veľké zlyhanie, švajčiarsky gigant Credit Suisse bol prevzatý rivalom UBS za neštandardných podmienok. UBS, ktorej sa do obchodu veľmi nechcelo, dostala od vlády možnosť využívať vládou garantované financovanie v objeme 10 miliárd dolárov, aby krylo straty z aktív prevzatej banky.
Lenže takto to byť nemalo. Podľa nového scenára mala byť banka zatvorená, reštrukturalizovaná do novej entity a náklady mali byť kryté z vnútorných zdrojov, teda z aktív banky.
Švajčiarski regulátori sa však rozhodli tentokrát tento scenár obísť a urobiť to inak, možno aj preto, že išlo o dve najväčšie švajčiarske banky s aktívami v objeme 2,5 bilióna frankov. Znamená to teda, že pravidlá platia pre menšie banky, zatiaľ čo pre veľké nie?
Scenár bankrotu si banky píšu samé
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?