Diktátori to nemajú jednoduché. Aj keď sa im podarí podmaniť si krajinu, podmaniť si zahraničné finančné trhy je nemožné. Tie budú vyžadovať, aby sa krajina správala aspoň ako-tak racionálne. A čím vyššia závislosť štátu od finančných trhov, tým väčší bude tlak autokrata zbaviť sa jej. Ako v prípade Turecka.
Ani Turecko to nemá jednoduché. Krajina je vysoko závislá od dovozu energií, väčšiny základných komodít a sofistikovanejších technológii. Jeho obchodná bilancia je v dlhodobom mínuse v objeme desiatok miliárd dolárov ročne. Tento deficit je financovaný zahraničnými pôžičkami a investíciami. Jednoducho, krajina je závislá od zahraničných bánk.
Vojna s globálnymi barónmi
Ak ekonomická trajektória štátu nejde správnym smerom, medzinárodné banky za svoje dolárové úvery požadujú vyššie úroky. Pri rastúcej inflácii je domáca centrálna banka, aby doláre získala, odkázaná zvyšovať domáce úrokové sadzby, čo obmedzuje ekonomický rast. A to vidí diktátor veľmi nerád.
Alternatíva neexistuje, alebo až doteraz neexistovala. Avšak turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vytvoril „nový ekonomický model“, ktorý má v základoch zmeniť vzťah krajiny s „globálnymi barónmi sily“. Jeho neortodoxný ekonomický prístup je založený na myšlienke, že sú to vysoké úrokové sadzby, ktoré infláciu spôsobujú. Znižovanie sadzieb tak prinesie krajine vytúženú stabilitu.
S týmto stanoviskom sa zatiaľ nestotožnil žiadny erudovaný ekonóm. Preto nasledovala výmena troch centrálnych bankárov za posledné tri roky. Najnovší centrálny bankár začal konečne plniť Erdoganove vízie a úrokovú sadzbu znižovať.
Z úrovne 19 percent na jeseň ju znížil na súčasných 14 percent. To, čo nasledovalo, neprekvapí žiadneho ekonóma. Turecka líra skolabovala z úrovne 9 lír za dolár na 18, ktoré zaznamenala v pondelok. Ceny v krajine dramaticky vzrástli a nedostatok základných tovarov s nimi. Vláda bola nútená subvencovať ceny základných tovarov a zvýšiť minimálnu mzdu o 50 percent. Ozval sa najväčší podnikateľský zväz, že takýmto tempom krajina nevydrží dlho.
Erdogan reaguje po svojom
Ešte pred ôsmimi rokmi sa dal kúpiť jeden americký dolár za dve turecké líry. Oslabenie líry spôsobené vysokou infláciou dosahujúcou 30 percent nenechalo občanov chladnými. Pred rokom a pol TREND písal, že Turci predávajú autá a domy, aby si nakúpili zlato. A to líra oslabila iba nad úroveň 7 voči americkému doláru.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?