Výber správ TRENDU zo štvrtka 8.februára 2024.

Trump spustí obchodnú vojnu s EÚ

Šanca na znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta rastie prakticky každým dňom. Stále senilnejší Joe Biden môže v predvolebných debatách zažiť fiasko. O nič menším rizikom pre neho nie je ani pokles americkej ekonomiky do recesie. Ekonomiku hodnotia Američania ako svoju hlavnú prioritu, pričom v tejto oblasti dôverujú viac republikánom. Aj preto sú aktuálne preferencie J. Bidena jedny z najnižších v histórii štvrtého roka prezidentovania.

A tak sa svet začína pripravovať na následky merkantilistickej politiky D. Trumpa. Počas víkendu v rozhovore na otázku, či na čínske tovary zvažuje 60-percentné clá odpovedal, že „nie, myslím, že to bude ešte viac“. Nie je prekvapením, že čínske akcie sa deň na to prepadli na päťročné minimá.

D. Trump po nástupe do Bieleho domu odštartoval aj obchodnú vojnu s Európou, kde zaviedol clá na hliník a oceľ. A hrozil clami na autá, ktoré sa mu nakoniec americkej administratíve podarilo vyhovoriť. Európa recipročne zaviedla clá na niektoré americké výrobky ako bourbon či motorky. Až po dohode s Bidenovou administratívou sa situácia zvrátila.

A zvráti sa opäť. Keď D. Trump vyhrá voľby, už v Bielom dome nebudú umiernení republikáni, ktorí brzdili tvrdošijné presadzovanie merkantilistickej politiky. Po štvorročných skúsenostiach je odhodlaný zájsť omnoho ďalej aj v prístupe k Európskej únii, píše Bloomberg.

Európa môže na začiatok očakávať desaťpercentné clá na všetky tovary smerujúce do USA. Dôvod je jednoduchý – v USA nie je daň z pridanej hodnoty, čo znamená, že pre európske firmy je výhodnejšie predávať v zahraničí ako doma. A európske predaje neproporčne rastú, keď už druhý rok po sebe prebytok obchodnej bilancie EÚ so Spojenými štátmi dosiahol viac ako 200 miliárd dolárov.

Prebytok obchodnej bilancie v Trumpových očiach znamená jedno – ukradnutie pracovných miest z USA do Európy. Ochrana pracovných miest je hlavnou Trumpovou agendou a tak bude pravdepodobne tvrdo tlačiť Európu do radikálneho zníženia obchodného prebytku.

Okrem toho má za cieľ klepnúť Bruselu po prstoch za zavedenie dane z digitálnych služieb, ktoré prevažne postihujú veľké americké technologické spoločnosti. Buď zavedie protiopatrenia, alebo bude tlačiť Európu k veľkým ústupkom. A to aj vo vzťahu k Číne. Nehovoriac o požiadavkách platiť za americkú ochranu na kontinente či väčšiemu preneseniu nákladov za vojnu na Ukrajine na plecia EÚ.

Aj preto začala Európska únia pripravovať hodnotenie následkov Trumpovho víťazstva. Výsledok bude škaredý až hrozivý. A zasiahne všetky proexportné ekonomiky, najmä Nemecko, ktoré už samo o sebe prežíva dlhodobú stagnáciu.  

Christmas Eve Meal For Poor And Homeless In Sopot, Poland
Neprehliadnite

Ako keby Vianoce ani neboli. Slovenský spotrebiteľ skolaboval. Výber správ TRENDU

Nemecký problém narastá

Kým niektorí veria, že nemecký trh nehnuteľností sa otáča, štvrtkové dáta ukázali opak. Podľa štatistík Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku (IfW) ceny nehnuteľností spadli najrýchlejším tempom v histórii. Ceny bytov poklesli medziročne síce iba o deväť percent a domov o 11 percent, no ceny obytných domov prepadli až o 20 percent. Problémom sú vysoké náklady na ich vyhrievanie a zateplenie pri dosahovaní ambicióznych klimatických cieľov.

Prepad stavebníctva prispieva k výraznému prepadu priemyselnej produkcie. Tá v decembri klesla už siedmy mesiac po sebe a dosiahla najnižšiu úroveň od júna 2010. Vyjmúc pandémiu, hodnota priemyselnej výroby je porovnateľná s rokom 2010.  

Ekonomická neistota spôsobuje firmám stres. Podľa reportu spoločnosti Alvarez & Marsal je v problémoch 15 percent nemeckých spoločností. Následkom je, že úvery a dlhopisy v hodnote viac ako 13 miliárd sa obchodujú pod nominálnou hodnotou a považujú sa za „distressed assets“. Je to desaťnásobne väčší objem ako v prípade talianskych firiem, píše Bloomberg.

S tým, ako následky prísnej monetárnej politiky budú pôsobiť ešte v celom tomto roku a globálny obchod stagnuje, je vidina odrazu nemeckej ekonomiky efemérna. Naopak, ak by sa k moci dostal D. Trump, podmienky sa ďalej prudko zhoršia.

Sen. Bernie Sanders Participates In A Fox News Town Hall In Pennsylvania
Neprehliadnite

Trump zablokuje nákup U.S. Steelu a ako zlé dáta zvyšujú HDP. Výber správ TRENDU

Od Nemecka do Česka

Slovenský spotrebiteľ zažíva jedno z najhorších období v histórií, ktoré indikuje prepad reálnych maloobchodných tržieb. No situácia nie je príliš odlišná ani v Česku. Tam sa maloobchodné tržby v minulom roku prepadli o 4,1 percenta, najviac v tomto storočí.

Česká ekonomika je na ročnej báze v recesii už štyri kvartály po sebe, čo okrem nízkej spotreby spôsobila prílišná naviazanosť na nemecký trh. K tomu sa vo štvrtok pridal prudký rast nezamestnanosti, ktorý predčil všetky očakávania a dosiahol úroveň štyroch percent – najviac za posledné tri roky.

Centrálna banka nezaváhala a výrazne znížila úrokové sadzby, a to na 6,35 percenta. V marci sa očakáva ešte väčšie zníženie úrokových sadzieb, pričom do konca roka majú poklesnúť na 3,75 percenta.

Situácia v Česku je príkladom reťazovej ekonomickej reakcie: spomalený svet – spomalené Nemecko – spomalené Česko. Existujú obavy, že o niekoľko mesiacov podobná situácia zasiahne aj eurozónu.

View of Atlantic Bank branch member of Community Bank on
Neprehliadnite

Stratil sa bilión dolárov. Hľadá sa banka, ktorej chýba. Výber správ TRENDU

Čínske nadmerné kapacity

Kým sa problémy v Česku možno len začínajú, v Číne prebiehajú plnou rýchlosťou. Vo štvrtok zverejnené dáta ukázali, že pokles cien v krajine dosiahol najrýchlejšie tempo od globálnej finančnej krízy. Index spotrebiteľských cien totižto prepadol na mínus 0,8 percenta - viac ako sa očakávalo.

Nie je to prekvapením v situácii, keď ceny producentov sú záporné už 16. mesiac v rade a jadrová inflácia sa pohybuje na úrovni iba 0,4 percenta. Hlavným dôvodom prepadu inflácie je pokles cien potravín, najmä bravčového mäsa. Na jednej strane ho spôsobuje prudký pokles dopytu práve v časoch sviatku lunárneho roka, a na strane druhej nadmerná produkcia.

Nadmerná produkčná kapacita je kľúčovým problémom Číny. Tá má obrovskú výrobnú kapacitu, ktorú nedokáže efektívne využívať, keďže predaje do sveta aj doma sa prudko spomalili. To tlačí na pokles cien a vytvára deflačnú špirálu. Prepad cien nehnuteľností a akcií ju ďalej podporujú. Stále je však aktuálna situácia nič oproti predstave, že by D. Trump skutočne zaviedol 60-percentné clá na čínske tovary.   

Major Tech Companies To Report Earnings
Neprehliadnite

Veľkým prepúšťaním k veľkým ziskom. Rastové firmy prestávajú byť rastové. Výber správ TRENDU

Lodné zisky zmizli

Ak niečo potešilo námorné prepravné spoločnosti, bola to obchádzka Afriky. Tým sa voľné lodné kapacity začali využívať vo väčšom rozsahu a po kovidovom vytriezvení dali prepravným spoločnostiam šancu na rast. Dobré časy pre ne sa však skončili.

Vo štvrtok ohlásila A.P. Moller-Maersk, že svetový námorný obchod čaká súmrak. Súčasná situácia totiž „maskuje“ nadmernú kapacitu lodného priemyslu, ktorá počas tohto roka narastie používaním nových plavidiel o 12 až 13 percent. Obchádzanie Afriky ju však navýšilo iba o šesť percent. „Postupom času prichádza toľko novej tonáže, že to nakoniec prevýši tonáž, ktorá je nasadená na tieto dlhšie trasy, aj keby táto situácia mala trvať jeden alebo dva roky“.

Situácia sa začne zlepšovať najskôr až v roku 2025, povedal Maersk. Akcie reagovali prepadom o 15 percent a vymazali všetky zisky od začiatku útokov jemenských húsíovcov.  

Dánsky lodný gigant prirodzene ešte neberie do úvahy možnosť Trumpových obchodných vojen. Ak by skutočne nastali, akcie spoločnosti by na súčasnej úrovni boli extrémne drahé. Zato americké akcie sa tešia. Pre ne bude prezidentovanie Trumpa boomom. Aspoň na prvých pár mesiacov.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke logo nemeckej banky Deutsche Bank na budove centrály vo Frankfurte nad Mohanom 1. februára 2024. Nemecká banka Deutsche Bank oznámila pokles zisku v poslednom kvartáli minulého roka o takmer tretinu. Dôvodom sú vysoké náklady na reštrukturalizáciu a iné jednorazové výdavky, ktoré prekonali rast tržieb. FOTO TASR/DPA
01.02.2024, Hessen, Frankfurt/Main: Das Logo der Deutschen Bank leuchtet am Morgen an der Fassade der Unternehmenszentrale. Die Deutsche Bank h
Neprehliadnite

Nákaza z amerického trhu nehnuteľností sa vracia do Európy. Výber správ TRENDU