Vyhliadky mladého človeka po nástupe do práce nie sú veľmi ružové. Najbližšie roky bude štát zamestnaným ľuďom pravidelne zvyšovať poplatky, dane a odvody. Bezdetní mladí ľudia za to na oplátku nedostanú nič. Získané finančné zdroje sa použijú na podporu majetnejších ľudí, ktorí napríklad splácajú hypotéku, alebo starších občanov na dôchodku.
Zlé správy sa tým ani zďaleka nekončia. Štát už od budúceho mesiaca všetkým pracujúcim ľuďom výrazne zoseká možnosť šetriť si na starobu v druhom pilieri. „Od nového roka znížime odvod do druhého piliera na štyri percentá,“ povedal po rokovaní vlády novinárom premiér Robert Fico. Aktuálne je sadzba 5,5 percenta z vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie. Len táto jedna zmena zvýši budúcoročné príjmy štátu o 365 miliónov eur. „Nikomu nič neberieme. Všetko ostáva aj naďalej zachované,“ dodal R. Fico.
Nie je to úplne pravda. Ľudia pracujúci v slovenskej ekonomike touto zmenou prídu o šancu odložiť si viac peňazí na svoj súkromný dôchodkový účet v druhom pilieri. Pri päťdesiatročnom pracovnom horizonte príde dnešný mladý človek o desaťtisíce eur. Tieto peniaze mu budú v starobe nenávratne chýbať. Politici síce sľubujú, že ľudia sa nemusia báť a vzniknuté straty vykryje štát prostredníctvom prvého piliera. Lenže vláde už dnes chýbajú v rozpočte miliardy eur. Keby to tak nebolo, politici by nemali dôvod konsolidovať verejné financie a bez problémov by zvládli vyplácať všetky súčasné výdavky.
O päťdesiat rokov bude situácia výrazne horšia ako dnes. Najpesimistickejšie prognózy varujú, že štát bude mať len na vyplácanie rovnako veľkého minimálneho dôchodku. Po odchode do penzie budú ľudia konfrontovaní s razantným pádom životnej úrovne. Práve vlastné úspory obyvateľov dokážu ako-tak stlmiť tento negatívny vývoj. Prípadne zodpovedné hospodárenie štátu, ktorý vďaka nízkemu dlhu bude mať o pár desiatok rokov možnosť požičať si dosť peňazí na riešenie problémov starších ľudí. Ani jedno, ani druhé nie je prípad Slovenska.
Prejedanie budúcich penzií
Z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií nie je problém samotné zníženie odvodov do druhého piliera. „Zjednodušene platí, že vo veľmi dlhom horizonte má zníženie sadzby do druhého piliera približne neutrálny vplyv na dlhodobú udržateľnosť, keďže trvalý nárast odvodových príjmov Sociálnej poisťovne bude vykompenzovaný novými budúcimi trvalými nárastami výdavkov na štátne dôchodky, pokiaľ sa tieto prostriedky ušetria,“ hovorí Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Štát mohol získané stámilióny eur použiť napríklad na zníženie obrovského verejného dlhu. „To nie je tento prípad, keďže sociálne odvody získané zo zníženia sadzby do druhého piliera majú byť okamžite použité na financovanie trinásteho dôchodku respektíve nezrušenie rodičovského dôchodku. Čo z pohľadu verejných financií zjednodušene znamená, že súčasné ročníky dôchodcov prejedajú dôchodky budúcich dôchodcov,“ dodáva J. Tóth.
Štátny dôchodkový systém je dlhodobo neudržateľný pre známy demografický problém. Ten spočíva v klesajúcom počte pracujúcich ľudí a rastúcom počte dôchodcov. „Okolo roku 2060 sa očakáva, že deficit vytvorený vyplácaním štátnych dôchodkov bude okolo štyroch percent HDP. To je štyrikrát viac ako dnes. Z toho vyplýva, že štedrosť budúcich dôchodkov bude najskôr klesať,“ upozorňuje Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Ide o prepočet pred rozhodnutím o znížení odvodov do druhého piliera. Budúcnosť tak môže byť ešte o niečo horšia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?