Albánsko

Tirana, hlavné mesto Albánska.  Boj proti korupcii je tam veľký problém, EK to žiada urýchliť a zaviesť poriadok.
Zdroj: Dromedar
Tirana, hlavné mesto Albánska. Boj proti korupcii je tam veľký problém, EK to žiada urýchliť a zaviesť poriadok.

Albánsko podalo žiadosť o členstvo v EÚ v roku 2009, prístupové rokovania sa začali v roku 2020. Krajina bola kedysi známa ako európska križovatka obchodovania s marihuanou, aj v súčasnosti existuje viac prípadov obchodovania s drogami.  Aj boj proti korupcii je tam veľký problém, ktorý výrazne ovplyvňuje demokratický, ekonomický a sociálny vývoj štátu.

V týchto oblastiach má podľa EK stále čo doháňať. „Albánsko dokázalo, že je pripravené pokročiť na ceste do EÚ a Slovensko ho bude v európskej integrácii podporovať,“ skonštatoval  vlani v decembri štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. EK skonštatovala, že budú pokračovať prístupové rokovania a ďalšie medzivládne konferencie. 

Ekonomika krajiny: Albánsko patrí medzi najchudobnejšie európske štáty s rozvíjajúcou sa ekonomikou, významným podielom poľnohospodárstva a cestovného ruchu. Albánska ekonomika má  nevyváženú štruktúru, a preto je do veľkej miery závislá od vonkajších vplyvov, tvrdí portál business.info.

Hlavný podiel na tvorbe HDP má turistika a poľnohospodárstvo. Exportná výkonnosť je slabá, exportuje sa iba 30 percent vytvorených tovarov a služieb. Dovoz tovaru je štyrikrát vyšší ako vývoz. Najväčším obchodným partnerom je EÚ. 

Potenciál dlhodobého rastu je limitovaný odlivom kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia a neschopnosťou štátnych štruktúr kontrolovať šedú ekonomiku, ktorá predstavuje až 40 percent HDP. Krajina sa stretáva s vysokou mierou korupcie a slabou vymožiteľnosťou práva.