Čierna Hora

Čierna Hora, Podgorica. Krajina musí podľa Európskej komisie  pridať v oblasti slobody prejavu a slobody médií a tiež v boji proti korupcii.
Zdroj: interez.sk
Čierna Hora, Podgorica. Krajina musí podľa Európskej komisie  pridať v oblasti slobody prejavu a slobody médií a tiež v boji proti korupcii.

Čierna Hora podala žiadosť o členstvo v EÚ 15. decembra 2008. Európska rada v roku 2010 súhlasila, aby jej bol udelený štatút kandidátskej krajiny. Podľa Európskej komisie musí pridať v oblasti slobody prejavu a slobody médií a tiež v boji proti korupcii a organizovanému zločinu. Pritom by mala zachovať doterajšie výsledky reformy súdnictva.

Ekonomika krajiny: Ekonomickú situáciu krajiny komplikuje pokračujúci pokles priamych zahraničných investícií a slabá aktivita bánk. Tvrdí to český portál businessinfo.cz. Rozvoj podnikateľskej sféry brzdí vnútornú zadlženosť.

Experti Svetovej banky uviedli, že vlani krajinu zasiahlať najväčšia ekonomická recesia v porovnaní s ostatnými krajinami regiónu západného Balkánu, a to s rekordným verejným dlhom takmer sto percent HDP.

Aktuálne tam 27. januára 2022 padla vláda po tom, keď jej parlament v hlasovaní vyslovil nedôveru. Kabinet premiéra Zdravka Krivokapiča končí svoj mandát len po 14 mesiacoch.  Z. Krivokapič pri prevzatí moci na konci roka 2020 prisľúbil, že pripraví pôdu pre vstup krajiny do EÚ. V rozhovore pre agentúru AFP povedal, že „Čierna Hora sa stane 28. členským štátom EÚ".

Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý je šéfom Delegácie EP pre túto krajinu, na konci minulého roka  skonštatoval, že daný štát je lídrom europeizácie a procesu pristúpenia do EÚ. Brusel najnovšie rokoval s predstaviteľmi  o prístupovom  procese  14. decembra 2021 na pôde Rady EÚ, ďalšie rokovania sú v pláne.