Bombardovanie elektrární, transformátorov a ďalšej energetickej infraštruktúry počas uplynulej aj predchádzajúcej zimy malo vrhnúť Ukrajincov do tmy a zimy

To malo zlomiť ich odhodlanie brániť sa pred ruskými útokmi. Ukrajinci zimu prežili, elektrické vedenia a elektrárne opravili a počas jari už s bombardovaním infraštruktúry nerátali.

Rusi však zmenili taktiku a podnikli koncentrované útoky na ukrajinské elektrárne. Trypilskú tepelnú elektráreň s inštalovaným výkonom 1 800 megawattov (MW), ktorá patrí medzi najväčšie na Ukrajine, v podstate zničili. Ničenie ukrajinských elektrární a infraštruktúry už neškodí len Ukrajine, šokové vlny sa začínajú šíriť aj európskym energetickým trhom.

JB 30 Dnipro - Na snímke hustý dym stúpa počas požiaru najväčšej vodnej elektrárne na Ukrajine v meste Dnipro po útoku ruskej armády v piatok 22. marca 2024. Ukrajina v noci na piatok 29. marca čelila masívnemu vzdušnému útoku, pri ktorom protivzdušná obrana zostrelila 84 z 99 riadených striel a dronov vypálených z Ruska, uviedla ukrajinská armáda. Zo strednej a západnej časti krajiny hlásili poškodenie tepelných a vodných elektrární, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Neprehliadnite

Nová fáza energetickej vojny: Ruské rakety spôsobujú rast ceny elektriny a plynu v EÚ