Zdá sa, že ceny plynu ani elektrickej energie už nebudú vážnym problémom počas najbližšieho roka. Európa urobila kus práce v diverzifikácii importov energií a aj v znížení spotreby. Teraz však pomohlo aj počasie, na ktoré sa pochopiteľne nedá spoliehať.
Prvá etapa energetickej krízy je za nami, ceny energií teraz neohrozujú európske hospodárstvo. Aby to však tak aj zostalo, je potrebné ošetriť niekoľko rizík. Je to pokračujúci proces prispôsobenia sa novej realite, ktorý nie je jednoduchý a ani lacný. Je však nevyhnutný, aby sa Európe už nikdy nestalo to, čo v rokoch 2021 – 2022.
V prvom rade musí Európa a s ňou aj celý vyspelý svet nájsť rovnováhu medzi energetickou bezpečnosťou a obmedzovaním emisií v mene ochrany klímy. Príkladom je návrh najväčšieho producenta plynu v USA, spoločnosti EQT. Navrhuje navýšiť kapacitu exportu amerického LNG do Európy, ale na to potrebuje zelenú od politikov z oboch strán Atlantiku.
Ak majú plynári či naftári investovať do novej produkcie, potrebujú podpis nových dlhodobých kontraktov. Ak ich nedostanú, plyn či ropa môžu o pár rokov opäť chýbať. A obnoviteľné zdroje ešte nie sú natoľko rozvinuté, aby ich nahradili.