Ruský prezident žiada od štátov Európskej únie platby za dodávky surovín v rubľoch. V opačnom prípade hrozí zastavením dodávok plynu a výnimku dostalo zatiaľ len Rakúsko.
Zdroj: Mikhail Klimentyev
Ruský prezident žiada od štátov Európskej únie platby za dodávky surovín v rubľoch. V opačnom prípade hrozí zastavením dodávok plynu a výnimku dostalo zatiaľ len Rakúsko.

Moskva pokračuje v hrách okolo dodávok strategickej suroviny. Najnovšie bude môcť minimálne jeden západný štát aj naďalej platiť v eurách. Je ním Rakúsko, ktorého kancelár len pár dní dozadu absolvoval osobné stretnutie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Momentálne to vyzerá tak, že podobné výnimky nakoniec dostane viac štátov Európskej únie a zvyšok bude musieť platiť v rubľoch. Cieľom tejto stratégie je posilniť ruskú menu a oslabiť jednotu Západu v obchodnej vojne s Ruskou federáciou.

Platby v rubľoch už otvorene akceptovalo Maďarsko. Zo slovenskej koalície je v krajnom prípade ochotný pristúpiť na takúto možnosť líder SaS Richard Sulík. Slovensko za dodávky ruských surovín zaplatilo dopredu a najbližšia platba bude až v polovici mája. Až po tomto dátume bude definitívne jasné, ktorou menou bude krajina platiť za ruský plyn a ropu. V krajnom prípade môže prísť aj k úplnému prerušeniu ruských dodávok.

V súčasnosti je istá len jedna vec. Regulované ceny energií budúci rok prudko stúpnu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje, že pri udržaní súčasných trhových cien v roku 2023 zdražie regulovaná cena elektriny aj plynu o 80 až sto percent. Pri teple sa počíta so 40 percentným zdražovaním.

Na základe memoranda podpísaného so Slovenskými elektrárňami ochráni vláda bežných ľudí pred zdražovaním elektriny. Slovenské elektrárne sa zaviazali nezvyšovať ceny. Takýto prístup si môžu dovoliť vďaka lacnej výrobe elektriny z jadra. Pri plyne je krajina odkázaná na dovoz zo zahraničia, preto sa zatiaľ nenašlo riešenie, ako udržať relatívne prijateľné ceny.