Prudké zdražovanie trápi všetky európske štáty. V snahe zastaviť vysoký rast cien utrpelo vážny debakel Poľsko. Miestna inflácia od februára do marca narástla z 8,1 percenta na 10,2 percenta. Dvojcifernému zdražovaniu minulý mesiac čelilo sedem členov 27 člennej Európskej únie. Také sú výsledky na základe jednotnej metodiky Európskeho štatistického úradu (Eurostat).
Zlé poľské čísla sú dosť veľkým prekvapením. Varšava v snahe zastaviť prudké zdražovanie razantne znížila DPH. Na vybrané potraviny je dokonca na rovnej nule. Lenže nižšie dane v prvom rade zvýšili marže obchodníkov. Pre porovnanie Slovensko vôbec nehýbalo so sadzbami DPH a podľa európskej metodiky minulý mesiac čelilo inflácií vo výške 9,6 percenta.
Z čisto pragmatického pohľadu sa ako efektívnejší nástroj ukazuje stanovenie maximálnej ceny výrobku. Takéto netradičné riešenie si ako hlavný nástroj v boji s prudkým zdražovaním vybralo Maďarsko. Výsledkom je marcová inflácia na úrovní 8,6 percenta. Ide o najnižšiu hodnotu v rámci regiónu V4.
Napriek tomu je stanovovanie maximálnej ceny nebezpečné. Z dlhodobého pohľadu spôsobí horšiu kvalitu výrobkov a v krajnom prípade aj ich nedostatok. Toto tvrdenie nemusí platiť iba pri palivách. Maďarský premiér Viktor Orbán má dobré vzťahy s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Miestne rafinérie vďaka tomu nakupujú lacnú ruskú ropu. Následne si môžu dovoliť predávať za nižšie ceny ako spoločnosti vyrábajúce zo severomorskej ropy Brent.