„Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to.“ Povedal v sedemnástom storočí známy francúzsky filozof Francois Marie Arouet Voltaire. Práve boj za sloboda slova bol jedným z hlavných znakov Západnej civilizácie. Jedine v súboji viacerých názorov je možné odhaliť pravdu.
Súčasné elity takýto postoj už dávno nemajú. V spoločnosti sa presadil názor, že pravdu treba chrániť pred dezinformáciami a opačné názory majú byť vymazané zo sociálnych sietí. V ére masovej komunikácie mnoho politikov nedokáže na svoju stranu prilákať húfy voličov. Z ich uhla pohľadu ide o negatívny trend a logickou obranou je obmedzovanie slobody slova.
V centre pozornosti moderných cenzorov sa ocitli weby publikujúce ruskú propagandu. Moskva šírením rôznych klamstiev získala na svoju stranu značnú časť európskej verejnosti a ide o naozaj vážny problém. Len riešenie v podobe zákazu nepohodlných informácií nesie obrovské riziko.
O tom, čo je klamstvo budú totiž rozhodovať algoritmy a zamestnanci korporácií. V budúcnosti môžu napríklad úplne zastaviť názory odporcov povinného očkovania proti covidu-19. Na zložitú problematiku pritom neexistuje jednotný názor medzi samotnými lekármi. Proti masovej vakcinácií sa viac krát vyjadril český profesor Jiří Beran. Podľa odborného názoru známeho epidemiológa vakcína ľudí neochráni pred novými mutáciami koronavírusu. Zároveň očkovanie dlhodobo neodporúča ani mladým a zdravým ľuďom.
Lenže algoritmus rušiaci šírenie správ proti vakcinácií môže názor profesora hodiť do jedného vreca s jednoznačnými hoaxmi. Teda nezmyslami o tom, že spolu s vakcínou ľudia dostanú aj čip a jediným cieľom je zníženie počtu obyvateľov planéty Zem. Inými slovami, obmedzovaním slobody slova sa obrovská moc sústredí v matematických algoritmoch a bezmenných zamestnancov veľkých IT korporácií. Až čas ukáže, či to prinesie lepšiu, alebo horšiu budúcnosť.
V každom prípade europarlament už schválil dve smernice. Prvá je známa pod názvom akt o digitálnych službách (DSA) a druhá akt o digitálnych trhoch (DMA). Online gigantom za šírenie dezinformácií budú hroziť obrovské pokuty. Strop je stanovený ako šesť percent ich ročného obratu a reálne môže ísť o miliardy eur. Takto vysoké pokuty môžu dosať aj za predaj nelegálnych tovarov a služieb.
DMA zavádza pojem gatekeeper. Pod týmto názvom sa má rozumieť veľká spoločnosť s významným dopadom na fungovanie internetu. Takáto firma bude musieť zdieľať viac informácií s menšou konkurenciou, ktorá je v súčasnosti odkázaná na jej služby. Sprísňujú sa aj antimonopolné pravidlá a obmedzujú možnosti akvizícií malých spoločností veľkými online gigantmi. V tomto prípade môžu pokuty dosiahnuť až desať percent ročného obratu firmy.