Viac ako 1,7 milióna Slovákov má v II. pilieri investovaných takmer 11,65 miliardy eur.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Viac ako 1,7 milióna Slovákov má v II. pilieri investovaných takmer 11,65 miliardy eur.

Mladí ľudia majú úplne iné starosti ako dôchodok. Po skončení školy prioritne hľadajú dobré zamestnanie. Vo finančnom svete riešia bankový účet, spotrebné úvery a hypotéku. O odkladanie peňazí na penziu sa zaujíma málokto. Tento problém mala vyriešiť dôchodková reforma. Lenže nevyrieši a mladí ľudia nebudú po nástupe do zamestnania povinne vstupovať do II. piliera.

Dôvod? Štát potrebuje financie na vyplatenie rodičovského bonusu. Po jeho spustení viac peňazí dostanú tí dôchodcovia, ktorých deti ostali pracovať na Slovensku. Dcéra aj syn pracujú za tisíc eur v hrubom. V takom prípade ich otcovi stúpne penzia o 30 eur za mesiac a o rovnakú sumu si prilepší aj ich matka. Taká je aspoň predstava ministra práce Milana Krajniaka. Konečné slovo však budú mať poslanci pri schvaľovaní reformy v parlamente.

V každom prípade ide o nebezpečný trend. Štát uprednostnil rozdávanie peňazí pred motivovaním ľudí sporiť si na dôchodok. Takýto prístup jedného dňa privedie krajinu do bankrotu. Pre lepšiu predstavu, minulý rok skončil verejný dlh Slovenska vo výške 63,1 percenta HDP. Pri zachovaní súčasného nastavenia dôchodkového systému stúpne do roku 2050 až na 271,8 percenta HDP.

Problém je v tom, že tak veľa peňazí investori žiadnej slovenskej vláde nepožičajú. Krajinu odstavia od nových peňazí oveľa skôr. Potom vláde neostane nič iné, ako rozumne hospodáriť. K slovu so dostanú tvrdé škrty, ktoré najviac zasiahnu dôchodcov a ľudí žijúcich zo sociálnych dávok.

druhý pilier
Neprehliadnite

DSS-ky prídu o milióny. Poplatok za zhodnotenie úspor v indexových fondoch má skončiť

Sporenie v korunách sa vyplatí čoraz viac