Spoločná európska mena je značne nepopulárna v regióne Vyšehradskej štvorky. S výnimkou slovenskej ekonomiky sa v okolitých krajinách bude v najbližších rokoch stále platiť národnými menami. Dôvodom je, že mnoho bežných ľudí viní euro za prudké zdražovanie.

Ide pritom o iracionálne pocity. V období prudkého zdražovania väčšinou v slovenskej ekonomike rastú ceny o niečo pomalšie ako v okolitých ekonomikách. Susedia pritom proti vysokému rastu cien bojujú zvyšovaním úrokov, stanovením maximálnych cien či znižovaním daní.

Oficiálne sa k prijatiu eura zaviazalo Česko, Poľsko aj Maďarsko. Ich vrcholoví politici však nepovedali, kedy tak urobia a teoreticky môžu tento termín posúvať, hoci aj do nekonečna. Popularita spoločnej meny prudko padla počas predchádzajúcej dekády. Práve v dôsledku prijatia eura muselo napríklad Slovensko zachraňovať o niečo bohatšie Grécko. Lenže vďaka tlačeniu peňazí sa pomoc nakoniec oplatila a vláda v Aténach zvláda splácať záväzky aj s úrokmi.

Európska únia má 27 členov. Z nich si trvalú výnimku v prijatí eura dohodlo len Dánsko. Národnými menami sa platí aj v spomínaných Česku, Maďarsku a Poľsku. Ďalej v Bulharsku, Rumunsku, Švédku aj v Chorvátsku. Práve posledná krajina však má záujem, čo najskôr prijať spoločnú menu.

„Chorvátsko spĺňa všetky kritéria na prijatie eura,“ povedal výkonný podpredseda Európskej komisie pre hospodárske otázky Valdis Dombrovskis. Na základe pozitívneho hodnotenia Bruselu príde v Chorvátsku k prijatiu spoločnej meny pravdepodobne už na začiatku roka 2023. Konečný súhlas musí udeliť rada Európskej únie. Najskôr sa tak stane už v polovici júla. Prímorská krajina si od prijatia eura sľubuje ešte väčší rozvoj cestovného ruchu.

Šiesty balíček sankcií zabolí Rusko