Ako v budúcnosti zaistiť cenovo dostupnú elektrickú energiu a zároveň znížiť globálne emisie oxidu uhličitého? Stále viac odborníkov popri víziách o energetickej budúcnosti upozorňuje, že energetická transformácia má aj tienisté stránky. A tie, minimálne prechodne, nemajú vždy jasné riešenia.
Václav Cílek: Vysoké ceny energií nás naučia šetriť bez akýchkoľvek ideologických návodov
Podľa prognóz Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa globálna spotreba elektrickej energie v dátových centrách už o dva roky zdvojnásobí, a to pre používanie umelej inteligencie či ďalšiu ťažbu kryptomien. Podľa odhadov IEA spotreba elektriny do roku 2026 v týchto oblastiach môže dosiahnuť 620 až 1050 terawatthodín (TWh).
Musíme zmeniť kurz, varuje Nemcov šéf kontrolného úradu. Energetické plány narazili
Európa na chvoste pre vysoké ceny
Hoci podľa IEA vlaňajšok vo vyspelých ekonomikách (vrátane Európy) pre zníženie priemyselnej produkcie potvrdil v dopyte po elektrine skôr pokles, úplne opačný trend zaznamenala Čína, India a juhovýchodná Ázia. A celosvetovo bude dopyt po elektrine stále väčší a väčší. Do roku 2026 by mal rásť ročne v priemere o 3,4 percenta, vyplýva z odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry.
Nemci pociťujú cenu za zelenú politiku na vlastnej koži. Firmy prepúšťajú alebo zvažujú odchod
To, že Európska únia (EÚ) stráca v globálnej konkurencii dych, naplno potvrdili uplynulé mesiace.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?