Prežitie na trhu sa spája s inováciami a so silnou konkurencieschopnosťou. Podnikateľom však na tieto kroky často chýbajú finančné prostriedky. Head of operations firmy Ayming Slovensko Marek Repko ich preto upozorňuje na čoraz využívanejší nástroj s názvom superodpočet. Prostredníctvom neho si môžu uľahčiť fungovanie nielen veľké spoločnosti, ale aj malé a stredné podniky.
Investovanie do inovácií nie je v súčasnej ekonomickej situácii pre mnohé firmy jednoduché. Ako im v tom môže pomôcť takzvaný superodpočet?
V súčasnosti spoločnosti čelia vysokej inflácii, rastúcim nákladom a mnohé aj poklesom tržieb. Práve superodpočet im môže pomôcť znížiť náklady a zároveň im môže umožniť investovať do inovácií, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné prekonanie krízových období. Vidíme to aj u našich klientov, ktorí sa pravidelne venujú vývoju a inováciám. Takéto spoločnosti vo všeobecnosti lepšie zvládajú krízu, sú odolnejšie a najmä sú konkurencieschopnejšie aj na zahraničných trhoch. Superodpočet je totiž strategický nástroj, ktorý má za cieľ pomáhať spoločnostiam s projektmi, ktoré sa vymykajú zo štandardov a ktoré spravidla prinášajú ekonomický úžitok až neskôr. Jeho princíp je jednoduchý. Spoločnosť, ktorá sa venuje inováciám alebo výskumu, či vývoju, si môže náklady na vlastné projekty odpočítať od základu dane v špeciálnom režime druhýkrát, čím si splatnú daň zníži o 21 percent týchto výdavkov.
Sú o ňom podnikatelia na Slovensku dostatočne informovaní?
Povedomie o odpočte stúpa, no stále existuje množstvo spoločností, ktoré o ňom nevedia alebo sa ho boja uplatňovať. Odpočet už využilo celkovo 931 spoločností, z ktorých za posledné tri roky pribudlo až 40 percent firiem. Aj na týchto údajoch vidíme každoročný nárast počtu spoločností, ktoré odpočet uplatňujú, no stále vidíme potenciál na využitie aj pre ďalšie z nich. Zo skúseností vieme, že o tejto možnosti nevedia najmä malé a stredné podniky, ktorým by práve superodpočet mohol najviac pomôcť. Verím, že zvýšenie informovanosti by ich v konečnom dôsledku priblížilo k inovovaniu, čo by bolo prínosom pre celú slovenskú ekonomiku.
Aké mýty, respektíve predsudky, o tomto inštitúte panujú?
Medzi najčastejšie predsudky, s ktorými sa stretávame, patrí presvedčenie, že spoločnosť na superodpočet nemá nárok alebo že projekty, ktoré spoločnosť realizuje, nie sú vývojové. Je dôležité podotknúť, že tie sa porovnávajú na úrovni spoločnosti a dostupných riešení, nie na úrovni svetového meradla. Posudzujú sa kritériá, ktoré vychádzajú z dokumentov OECD, a v princípe platí, že projekty musia byť pre spoločnosť nové a zároveň technicky neurčité. Takisto sa stretávame s predsudkom, že tento nástroj je určený iba pre veľké spoločnosti, čo nemôže byť ďalej od pravdy. Takmer 60 percent všetkých uplatnených odpočtov bolo s nákladmi menšími ako stotisíc eur a vyše 80 percent z nich malo náklady nižšie ako tristotisíc eur.
- Ayming Slovensko
- Spoločnosť je na svetovom trhu už viac ako 35 rokov, pričom slovenským firmám pomáha v oblasti superodpočtu a podieľala sa na viac ako dvetisíc projektoch VaV, čím klientom pomohla usporiť viac ako 37 miliónov eur. Ayming Slovensko disponuje najväčším počtom technických konzultantov na Slovensku, ktorí sa špecializujú na danú problematiku. Ako jediní na Slovensku disponujú aj medzinárodným poistným certifikátom, a to vo výške desať miliónov eur na prípad.
Ktoré spoločnosti si môžu superodpočet nárokovať?
Jednoduchosť a krása superodpočtu spočívajú práve v tom, že nemá sektorové ani veľkostné obmedzenia a nepodlieha schvaľovaniu. Nárok naň vzniká automaticky prakticky každej spoločnosti s aktivitami, ktorých podstata prináša nové poznatky a citeľne rozširuje know-how spoločnosti, pričom nemusí ísť o vývoj na svetovej či európskej úrovni.
Ako sa majú firmy na celý proces pripraviť?
Prvým krokom by malo byť vhodné identifikovanie projektov, ktoré sú v rámci odpočtu uplatniteľné. Nielen z technickej, ale aj z ekonomickej stránky. Pre úspešné uplatnenie odpočtu je správne zadefinovanie projektu a jeho cieľa kľúčové. Druhým krokom je jasné nastavenie procesov na sledovanie nákladov a vývoja projektu. Posledným krokom je príprava samotnej dokumentácie, ktorú zákon vyžaduje. Firmy veľmi často podceňujú formálnu stránku projektu, čo pri prípadnej kontrole môže spôsobiť až stratu nároku na daný projekt, a to bez ohľadu na to, že ide napríklad o projekt svetového významu.
Čo by podnikatelia od tohto procesu nemali očakávať?
Ako som už naznačil, nie všetky projekty, ktoré sú pre spoločnosť nové, sa automaticky dajú považovať za vývojové. Je potrebné citlivo posúdiť ich charakter a zhodnotiť aj ostatné aspekty a kritériá, až potom zadefinovať projekt na účel superodpočtu. Ďalej je potrebné pripraviť sa na to, že nie všetky náklady, ktoré daňovník vynaloží na jeho realizáciu, sú uplatniteľné. V prvom rade platí, že náklady, ktoré súvisia s realizáciou, je možné zahrnúť, ale iba v príslušnej miere, v akej sa na projekte podieľali. To platí pre mzdy aj materiál, čo sú spravidla najjednoduchšie priraditeľné náklady. Klientov často prekvapujú služby, ktoré ak nie sú obstarané od vysokej školy alebo Slovenskej akadémie vied (SAV), nie sú uplatniteľné ani v prípade, že ide o nevyhnutný náklad projektu.
Kedy by mali v procese vyhľadať odborníka?
Ak spoločnosť nechce prísť o možnosť maximalizovať potenciál odpočtu, prípravu projektov by mala určite čo najskôr zveriť odborníkom. Správny výber poradenskej spoločnosti im pomôže nastaviť procesy, správne zadefinovať projekty, prevedie ich celým procesom a takpovediac na kľúč im dodá všetky potrebné podklady na uplatnenie. Ušetrené kapacity ekonomického, ale aj technického personálu môže firma venovať ďalšiemu vývoju, inovovaniu alebo rozvoju. Firmy sa takisto nemusia obávať, či sa im podarilo správne uchopiť danú problematiku a či budú schopné obhájiť odpočet pri prípadnej kontrole, keďže dôkazné bremeno je na strane daňovníka.
Na čo by si mali dať firmy pri výbere poradenskej spoločnosti pozor?
Rozhoduje kvalita celej služby. Poradenská spoločnosť by mala mať dlhoročné skúsenosti s uplatňovaním superodpočtu, ideálne nielen zo Slovenska. Iba tak je schopná poskytnúť klientom dostatočne odborné služby. Nemenej dôležité je zázemie, odbornosť a s ňou súvisiaci prehľad v rôznych oblastiach. Je potrebné dať si pozor na to, aké garancie vám poradenská spoločnosť ponúka, pretože vo väčšine prípadov je to jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý definuje dobrú spoluprácu.
Môžu firmy v rámci tohto inštitútu očakávať v najbližšom období určité novinky alebo zmeny?
Odpočet na výdavky a náklady spoločností sa rokmi vyvíjal. Doteraz sa menila najmä percentuálna výška odpočtu, ktorá počas rokov narástla z pôvodných 25 na sto percent. Teraz sa chystajú asi najvýraznejšie zmeny, ktoré sa Ayming ako člen pracovnej skupiny pri úrade vlády snaží pomôcť presadiť. Ich cieľom je pomôcť celému systému zlepšiť a zjednodušiť tento nástroj. Aby som bol konkrétny, v súčasnosti pripravujeme návrh, ktorý umožní uplatniť služby, ktoré sú súčasťou projektov, čo v konečnom dôsledku môže byť pre firmy zaujímavý náklad.
Boli by sme radi, keby sa podarilo presadiť aj zvýšenie sadzby pre služby nakupované od SAV a vysokých škôl na dvesto percent. Spoločnosti tak budú mať motiváciu spolupracovať s akademickou obcou. Takisto sa uvažuje o zavedení daňového kreditu, ktorý by do obmedzenej výšky mohli dostať daňovníci po prekročení daňového základu. Toto opatrenie by malo pomôcť najmä menším spoločnostiam a startupom zvýšiť konkurencieschopnosť a podporiť investovanie do ďalšieho rozvoja.
- Marek Repko
- Pre spoločnosť Ayming Slovensko pracuje vyše šesť rokov. Ako odborník na superodpočet prispieva svojimi skúsenosťami k zlepšeniu podmienok v oblasti financovania inovácií na Slovensku, pričom v súčasnosti vedie slovenskú pobočku spoločnosti Ayming.