Výber udalostí týždňa zahŕňa:

Ruský rubeľ a vojnová ekonomika

Ruský rubeľ zažíva prudký prepad pričom od augusta stratil štvrtinu svojej hodnoty. Ronald Ižip označil tento stav za následok vojnovej ekonomiky, ktorá absorbuje obrovské časti rozpočtu na deštruktívne účely. Upozornil, že takáto politika prináša stagnáciu a problémy v dlhodobom horizonte: „Ekonomika prehriata vojnou má svoje dôsledky. Trvalo to roky, ale teraz sa problémy začínajú prejavovať v plnej sile“. Navyše, sankcie a nedostatok pracovnej sily ešte viac zhoršujú situáciu. K negatívam sa pridáva aj sila amerického dolára.

Neprehliadnite

Téma týždňa: Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny automatizáciou

Energetická kríza v Európe

Európa čelí neistote ohľadom dodávok plynu aj z dôvodov, že americké sankcie sa dotkli ruskej exportnej Gazprombanky. Európa tak bude závislá viac na alternatívnych dodávateľoch, ako je Azerbajdžan. R. Ižip ale varoval, že „plyn z Azerbajdžanu je často len prebalený ruský plyn, čo Európska únia ignoruje“. Existujúca kapacita potrubí ostáva problémom. Budúca zima tak môže priniesť nielen nedostatok, ale aj rast cien plynu.

Neprehliadnite

Sumár týždňa: Paradox obnoviteľnej energie a prečo sú sľuby o lacnejších potravinách ilúziou

Problémy automobilového a oceliarskeho sektora

V Nemecku oceliarsky gigant ThyssenKrupp čelí dlhodobým stratám, čo súvisí s ťažkosťami v stavebníctve a automobilovom priemysle. „Nemeckí oceliari sú obeťou lacného dovozu z Ázie, pričom domáce pokusy o výrobu čistej ocele založenej na vodíku narážajú na vysoké náklady,“ poznamenal R. Ižip. Výroba je neefektívna a závislá na drahej energii, čo podľa neho môže byť príležitosťou pre investície podnikateľov ako Daniel Křetínský.

Neprehliadnite

Téma týždňa: Ako Trumpova politika ovplyvní Európu a Slovensko. Prečo dolár silnie?

Rumunsko – ekonomický tiger Balkánu

Rumunsko prešlo v posledných rokoch zásadným ekonomickým vzostupom, a po Slovensku sa stalo „tigrom Európy“. Krajina sa posunula od chudoby k prosperite, pričom využila 50 miliárd eur z eurofondov a pritiahla zahraničných investorov. „Slovensko zaspalo, no Rumuni premenili svoju krajinu na úspech, aj vďaka silnému boju s korupciou“ zdôrazni R. Ižip. Problém však nastáva so stagnujúcim rastom a vysokou infláciou, čo vytvára priestor pre radikálnych politikov. R. Ižip dodal, že „geopolitická blízkosť vojny na Ukrajine a obavy z konfliktu prispievajú k napätiu v spoločnosti“.

Neprehliadnite

Sumár týždňa: Ekonomický rast klesá, bitcoin stúpa a Trump prinesie do USA chaos