Na českej politickej scéne došlo v uplynulých dňoch k nejasnostiam pri vládnom zastropovaní cien energií. Zima je stále bližšie a otázniky o elektrine aj dodávkach plynu pribúdajú. Energetický expert v oblasti plynárenstva a teplárenstva Vladimír Štěpán na problémy s cenami energií upozorňoval už od roku 2019, o tri roky skôr ako sa začal konflikt na Ukrajine. Situácia sa však mení zo dňa na deň, najnovšie sa dodávky plynu komplikujú aj v súvislosti s únikmi v podmorských plynovodoch Nord Stream a zastavil sa tranzit plynu cez Ukrajinu.
Vladimír Štěpán v rozhovore pre TREND hovorí, ako môžu vyzerať najbližšie mesiace bez ruského plynu, ako to zasiahne priemysel a v akom časovom horizonte môžu reálne fungovať LNG dodávky.
Ako hodnotíte aktuálnu situáciu s dodávkami plynu do strednej Európy pred zimou, a to aj v súvislosti s incidentom v plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori ?
Plynovod Nord Stream je vyradený z prevádzky na viac mesiacov, možno aj na celú zimu. Jeho dodávky 55 miliárd m3 za rok, to je päťkrát viac než spotrebuje Česká republika a približne desaťkrát viac než Slovenská republika. Samozrejme budú Európskej únii chýbať, najmä Nemecku a Česku. Tento ruský plyn sa bude musieť nahradiť LNG a nórskym plynom.
Dva štáty už vyčíslili dopady z nahradenia ruského plynu týmito zdrojmi. Zálohy na plyn sa v Nemecku zvýšili 35-krát a v Poľsku majú stúpnuť ceny plynu od januára 2023 až 15-krát.
Česko tiež vsadilo na LNG a nórsky plyn z Nemecka. Je celkom jasné, že ceny plynu budú v ČR stúpať do konca roku 2022, časť priemyslu bude prepúšťať, nezamestnanosť v ČR môže v priebehu budúceho roku stúpnuť zo štyri až päť percent, až na 50 percent. A viac ako jedna tretina domácností už má veľké problémy s platením záloh za plyn a elektrinu, takže budú pokračovať demonštrácie a volanie po páde vlády a jej nahradenie vládou odborníkov do nových volieb.
Ako to, čo sa deje v týchto dňoch ovplyvní dodávky aj zásoby plynu v Česku?
Do Česka neprichádza žiadny plyn z Nord Stream 1, ani cez Ukrajinu. Vláda kúpila kapacitu troch miliárd m3 v plávajúcom terminále LNG v Holandsku a tvrdí, že má 3,5 miliardy m3 v zásobníkoch na území ČR. Spotreba Česka v zime, od októbra 2022 do marca 2023, by mala byť cca sedem miliárd m3, tak ako píšu médiá, v Česku bude plynu dosť.
Potom ale nie je jasné, prečo sa znižujú teploty v kanceláriách a ďalších priestoroch až na 15 stupňov Celzia. To nás znervózňuje, rovnako ako to, že kapacita potrubného systému pre dopravu plynu z Holandska nie je dostatočná, takže tento skvapalnený plyn bude zrejme spotrebovaný v Nemecku. Istotou by mal byť plyn v podzemných zásobníkoch, ale ten tam majú z rozhodujúcej časti uložený nemeckí obchodníci. A nie je žiadne tajomstvo, že tento plyn je určený prioritne pre Bavorsko.
Čo to v praxi znamená?
V Česku nie je možné vylúčiť situáciu, keď nebudeme mať v zime žiadny plyn, najmä pri poklese teplôt pod nula stupňov. Záver je jednoznačný, česká vláda nezvládla situáciu. Najprv ohrozila bezpečnosť zásobovania plynom v ČR tým, že odmietla kúpiť zásobníky na území ČR od skupiny RWE, potom tým, že odmietla uzavrieť strednodobý kontrakt na import plynu odkiaľkoľvek.
Na začiatku roku 2022 bolo možné kúpiť aspoň časť lacného plynu i z Ruska, ešte pred 24. februárom, kedy vypukla vojna. Bola by tým zaistená diverzifikácia zdrojov plynu. Namiesto toho nás vláda naviazala jednostranne na Nemecko, ktoré nemá ani plyn ani elektrinu. Pokiaľ ide o ceny, možno uviesť jeden malý príklad: cena známej čokolády v Nemecku je 33 korún, tá istá v Říčanoch stojí 43 korún. Česi s tretinovým platom než je v Nemecku, zaplatia o 25 percent viac. Jednoznačne vinou vlády.
Aké budú ceny plynu?
Porovnajme si cenu ruského plynu, čo je desať korún a cenu plynu zo zásobníkov – pričom u nás bolo povedané, že ten plyn je od nemeckých obchodníkov, a že nám ho dajú zo zásobníkov za zimnú cenu za 80 až 90 korún. Skvapalnený LNG je teraz okolo 50 korún a v zime to môže byť tiež okolo 80 až 90 korún. Túto zimu teda zaplatíme až o 400 miliárd korún viac. A to v situácii, keď sa rúca priemysel a ľudia padajú do energetickej chudoby. Pritom i to LNG zo západu je do značnej miery ruský plyn predaný do Európskej únie čínskymi, americkými a inými obchodníkmi.
Môžete konkrétnejšie vysvetliť, ako nákup plynu momentálne vyzerá?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?