Slovenské stavebníctvo letné mesiace mierne naštartovali, hoci od ideálneho stavu je stále ďaleko. Počas dvojmesačných prázdnin stavebná produkcia medziročne jemne vzrástla, darilo sa najmä novej výstavbe a prácam na inžinierskych stavbách. Oveľa horšie to už bolo s výstavbou budov, ktorá dlhé mesiace stagnuje. Odborníci bijú na poplach a žiadajú štát o pomoc, keďže si uvedomujú, že jesenné obdobie prinesie ešte výraznejší prepad stavebného biznisu.
Napredovali práce na cestách
Stavebná produkcia ako celok dynamickejšie napredovala nielen v máji a júni, ale aj v júli 2023. V pluse sa udržala podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) najmä vďaka tuzemskej produkcii. Stavbári vyprodukovali v prvej polovici letných školských prázdnin 612 miliónov eur, pričom medziročný rast dosiahol tri percentá.
Stavebné firmy realizovali na domácej pôde viac ako 90 percent z celkovej produkcie odvetvia, pričom domáca produkcia medziročne rástla o šesť percent. Napomohlo k tomu posilnenie novej výstavby v medziročnom meradle o 9,2 percenta.
„Podielovo menšie zložky domácej produkcie nedosiahli úroveň spred roka, opravy a údržba sa medziročne znížili o 0,6 percenta a ostatné práce o 6,2 percenta,“ spresňuje hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.
Kým výstavba bytov klesla o 4,7 percenta, tak počas leta boli práce intenzívnejšie na slovenských cestách. O tom svedčia aj dáta úradu. Produkcia v prípade inžinierskych stavieb rástla už štvrtý mesiac v rade, pričom v júli až o takmer 28 percent.
Jeseň zníži počet zamestnancov
V priebehu siedmich mesiacov stavebné firmy realizovali produkciu za takmer 3,6 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide síce o zlepšenie, ale iba o 0,6 percenta. Alarmujúce je, že oproti vlaňajšku skončila výstavba budov v mínuse o 4,1 percenta.
Zlepšenie nepriniesol ani august, následkom čoho stavebné spoločnosti zaznamenali pokles dopytu. Až 73 percent stavbárov hlásilo v priebehu posledného mesiaca letných prázdnin štatistickému úradu stagnáciu stavebnej činnosti. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zaznamenalo rast len 23 percent podnikov.
Počas jesene očakávajú stavebné firmy mierny pokles počtu zamestnancov. „Súčasný počet zamestnancov v najbližších troch mesiacoch neplánujú zmeniť podniky, ktoré sa na celkovej zamestnanosti podieľajú 77 percentami, zníženie predpokladajú reprezentanti 16-percentnej skupiny a zvýšenie zamestnanosti sa má týkať zvyšnej sedempercentnej časti,“ dodáva J. Morháčová.
Slovensko potrebuje nové priority
Na alarmujúcu situáciu v stavebníctve upozorňuje Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS). Podľa jeho prezidenta Pavla Kováčika krajina potrebuje nové smerovanie a dlhodobé priority, presahujúce štvorročné volebné obdobie. Aj preto prichádzajú nielen so zmapovaním problémovej situácie v stavebnom sektore, ale aj s návrhmi, ako stavebníctvo opätovne naštartovať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?