Najskôr treba drahé energie zaplatiť, až potom s nimi štát firmám pomôže. Takúto stratégiu zvolil rezort hospodárstva pri avizovaní pomoci s vysokými cenami energiami. Podnikatelia môžu najnovšie žiadať o kompenzácie za prvé tri mesiace tohto roka až do 30. júna tohto roka, pričom k 28. marcu tohto roka rezort obdržal 25 689 žiadostí. Subjekty verejnej správy môžu podávať žiadosti za celý rok 2023 až do februára 2024. Celkovo je na pomoc vyčlenených 360 miliónov eur.
O predĺžení pomoci firmám má rozhodnúť rezort podľa vývoja cien energií na trhu. Vlani im preplácal zvýšené náklady na energie len za mesiace august a september, čo mnohí podnikatelia považovali za nedostatočné. Najnovšie to vyzerá tak, že žiadna ďalšia pomoc už nebude.
„Naďalej intenzívne sledujeme vývoj situácie na trhu s energiami, pričom v apríli budeme vyhodnocovať čerpanie doterajšej pomoci. Aj na základe danej situácie budeme zvažovať ďalšie opatrenia v rámci energokrízy. Preto sú ďalšie otázky v tejto chvíli predčasné,“ uviedla pre TREND hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík.
Odvolaná Hegerova vláda pritom v predvolebných sľuboch avizovala, že pomoc bude pokračovať až do konca tohto roka. V súčasnosti to vyzerá tak, že len politikárčila. Mnohí podnikatelia preto ostanú sklamaní, sľuby ostali v „lufte“. Vláda bude kompenzácie firmám za energie poskytovať aj v roku 2023, uviedla v januári tohto roka Ľubica Janíková, hovorkyňa dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera.
Situácia je alarmujúca napríklad v sektore HORECA. Z najnovšieho prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) o cenách elektrickej energie a plynu vyšlo, že takmer polovica prevádzok vlani od októbra do decembra nakupovala energie za výrazne vyššie ako zastropované ceny.
Podnikateľov za dané obdobie zasiahli masívne nedoplatky za energie, ktoré musia zaplatiť. Vláda teda neplánuje spustiť kompenzačnú schému za štvrtý kvartál minulého roka a najnovšie pravdepodobne ani v ďalších mesiacoch, zrejme to „uhrá do stratena“. Inak povedané, tisíce podnikov si musia poradiť sami.
Aj k súčasnej forme pomoci majú podnikateľské zväzy či združenia viaceré výhrady. Ako vnímajú poskytovanie pomoci s energiami, čo bolo pozitívne a kde vidia isté rezervy? TREND sa na to spýtal odborníkov z praxe v ankete.
Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR)
Už na konci roka 2021 sme aktívne upozorňovali na rastúce ceny energií a dopady s tým spojené. Žiaľ, reakcie zo strany kompetentných orgánov sme sa dočkali až na konci roka 2022, aj to však len v absolútne nedostatočnej čiastkovej pomoci, ktorá absolútne nereflektovala na potreby firiem.
Zdĺhavé rokovania zástupcov priemyslu s ministerstvom hospodárstva zatiaľ nepriniesli výsledky, príprava pomoci s energiami preto opätovne viazne a slovenské výrobky na jednotnom európskom trhu sa medzičasom stávajú ťažšie predajnými.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?