„Táto pandémia nám vzala všetko,“ hovorí David Hammon, riaditeľ spoločnosti Hammons Holdings, ktorá prevádzkuje jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií Austrálie Scenic World v oblasti pod pohorím Blue Mountains.

Firmu jeho rodina vlastní už 75 rokov a s menšími či väčšími problémami prežili aj globálnu finančnú krízu v roku 2008, šírenie smrteľného ochorenia SARS alebo útoky z 11. septembra 2001. Osudnou sa im stala až pandémia koronavírusu, ktorá neobišla ani krajinu našich protinožcov. „Teraz musela naša rodina podnik úplne uzavrieť,“ povedal Hammon pre Financial Times.

Rast, ktorý nemal obdobu

Hammons Holdings patrí medzi tisícky firiem v oblasti cestovného ruchu, ktoré prišli o návštevníkov a tým aj o celý svoj biznis. Tento sektor je pritom pre Austráliu kľúčový. Ekonomike vlani prispel sumou 40 miliárd dolárov.

Krajina, dosiaľ nazývaná „šťastná“, sa pritom mohla pýšiť rekordným obdobím nepretržitého hospodárskeho rastu, ktorý nemá obdobu. Medziročný rast HDP sa pohyboval na úrovni päť percent. Ekonómovia Medzinárodného menového fondu však predpovedajú, že pandémia spôsobí to, čo dosiaľ neurobila žiadna kríza: uvrhne austrálske hospodárstvo do recesie, ktorú krajina za posledné štvrťstoročie nezažila. Pre rok 2020 odhadujú medziročný pokles HDP viac ako šesť percent.

Dôležitý obchodný partner – Čína

Problémom pre Austráliu je to, že ich najdôležitejším vývozným trhom za posledné dve dekády je Čína. Ich vzájomný obojsmerný obchod mal koncom júna 2019 za posledný rok hodnotu 235 miliárd amerických dolárov. Teraz ho čaká výrazný pokles.

Zároveň sa naštrbili diplomatické vzťahy, keďže Peking obvinil austrálsku vládu, že sa spojila s Washingtonom v „politickej kampani proti Číne“.

„Austrália je veľmi závislá od Číny a po globálnej finančnej kríze v roku 2008 mala obrovský úžitok zo stimulov Pekingu,“ hovorí Saul Eslake, ekonóm z Tasmánskej univerzity.

V súvislosti s opatreniami voči pandémii austrálska vláda začiatkom marca uzavrela hranice, čím zablokovala činnosť najdôležitejších odvetví hospodárstva. V snahe odhaliť nákazu vytvorila účinné systémy testovania a sledovania ľudí. Tie sa ukázali ako efektívne - na tak veľkú krajinu bolo zaznamenaných „len“ viac ako sto úmrtí a celkový počet prípadov s výskytom koronavírusu sa obmedzil na približne 7-tisíc.

Opatrenia chrániace zdravie ľudí si však vybrali daň v podobe zaťaženia ekonomiky. Množstvo ľudí prišlo o svoje zamestnanie, pričom najťažšie boli postihnutí mladí ľudia – takmer každý piaty z nich bol prepustený. Ekonomické dopady by boli ešte vážnejšie, nebyť štátneho programu vo výške 70 miliárd dolárov, prostredníctvom ktorého vyplácajú do konca septembra náhradu mzdy pre viac ako 3,5 milióna pracujúcich – štvrtinu pracovnej sily v krajine.

Nádej aj pre Scenic World

Obmedzenia v cestovnom ruchu spôsobujú, že dopyt je stlmený na mesiace a možno aj nasledujúce roky. Aj v oblasti Blue Mountains počítajú, že dôsledky pandémie Covid-19 budú oveľa väčšie s potenciálne dlhším dosahom, takže niektoré podniky budú mať ťažkosti so ziskom, aj keď sa znovu otvoria.

Približne 60 percent návštevníkov turistickej atrakcie Scenic World sú zahraniční turisti a zabezpečiť sociálny odstup na tamojších lanovkách či železničných tratiach bude nesporne zložitou výzvou. Podľa riaditeľa spoločnosti Hammona bude rodinné podnikanie spočiatku závisieť od domáceho trhu a možno aj od Nového Zélandu, ktorý by mohol s Austráliou vytvoriť niečo ako „trans-tasmánsku cestovnú bublinu“. Vláda by však podľa neho mala po septembri rozšíriť podporu pracovných miest v spoločnostiach, ktoré sú závislé od medzinárodného a medzištátneho cestovného ruchu.

„Je to rozhodujúci záťažový test, ktorý teraz všetci podstupujeme,“ hovorí Hammon pre Financial Times a odhaduje, že jeho podnikanie môže vydržať odstávku po dobu 14 mesiacov, avšak bude potrebovať bankovú podporu. Už teraz sa zároveň obáva druhej vlny infekcie, ktorú očakávajú s príchodom zimy.