Spomedzi vyspelých ekonomík sveta má skončiť tento rok v recesii len nemecká. Medzinárodný menový fond prognózuje najväčšej európskej ekonomike prepad o 0,3 percenta HDP. Negatívny hospodársky vývoj je výsledkom nepríjemnej kombinácie energetického šoku a sprísňujúcej sa menovej politiky. Predstavitelia nemeckých podnikov otvorene hovoria o ťažkých časoch. No s hlbokou recesiou zatiaľ väčšina zamestnávateľov nepočíta.

Prekvapivo odolné

„Napriek trvalo vysokým cenám energií, rastúcim úrokovým sadzbám a vojne na Ukrajine preukázali naše spoločnosti pozoruhodnú odolnosť,“ povedal Ilja Nothnagel, člen výkonnej rady Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) zodpovedný za ekonomické analýzy. Komora ešte začiatkom leta realizovala prieskum medzi 21-tisíc nemeckými spoločnosťami. Z nich 31 percent hodnotí svoju situáciu ako dobrú, 51 percent považuje súčasný stav za uspokojivý a len 15 percent vyhodnotilo svoju situáciu ako zlú. Rozdiel medzi optimistickými a pesimistickými firmami predstavuje 19 percentuálnych bodov. Dlhodobý priemer zvykol byť na úrovni o niečo vyššej. Konkrétne 21 percentuálnych bodov.

„Celkovo zostávajú vyhliadky na nasledujúcich dvanásť mesiacov nepriaznivé. Dôvodom je citeľný pokles objednávok a tento rok očakávame nulový hospodársky rast,“ dodáva I. Nothnagel. Medzinárodný menový fond je viac pesimistický. Krajine prognózuje spomínaný prepad hospodárskeho výkonu o 0,3 percenta HDP.

Za najväčšie podnikateľské riziko nemecké firmy stále považujú vysoké ceny energií a surovín. Obavy z ich budúceho vývoja vyjadrilo až 65 percent spoločností. Ešte začiatkom roka to bolo až 72 percent. Tri z piatich firiem považujú za najväčší problém nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a prudký rast mzdových nákladov. Práve pre nedostatok odborníkov musia zamestnávatelia o kvalifikovaných ľudí bojovať s čoraz vyššími mzdami. Problém prudkého rastu platov sa týka aj menej kvalifikovaných pozícií v oblasti gastronómie. V tejto oblasti prudký rast miezd považuje za najväčším problém až 72 percent spoločností. Nemci na vysokú infláciu reagujú šetrením a z tohto dôvodu sa obáva o svoju budúcnosť každá piata firma pôsobiaca v maloobchode. V tomto segmente hodnotí svoju situáciu ako dobrú len 25 percent firiem.

Šťastie v nešťastí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa