Na jednej strane sa dostatočne nezaujímame o európsku legislatívu v čase, keď ju môžeme pripomienkovať a vplývať na jej úpravu. Na druhej strane, pri jej preberaní do domácej legislatívy robíme nadprácu.
Vo videorozhovore pre TREND Ján Solík tvrdí, že podnikateľ musí byť zo svojej podstaty optimista. Podľa neho sa doteraz firmy vedeli vysporiadať s mnohými problémami, dôležité však je, za akú cenu. Zdôrazňuje, že Slovensko potrebuje priaznivé podnikateľské prostredie.
Rozhovor si môžete vypočuť aj v TREND podcaste:
Ako je na tom Slovensko a jeho konkurencieschopnosť voči ostatným krajinám v rámci V4 a ďalších štátom?
Vo väčšine rebríčkov sme sa v minulosti porovnávali so susedmi a dnes sa, žiaľ, porovnávame s krajinami, ako je Bulharsko alebo Rumunsko. Sme na chvoste takmer každého medzinárodného porovnania, ktoré vidíme. Problém je taký vypuklý z mnohých uhlov pohľadu, že potrebujeme úplne zásadnú zmenu politiky. Takú, aby sme opäť začali susedov a západnú Európu dobiehať a nie sa im vzďaľovať.
Podnikanie okrem slovenských zákonov ovplyvňujú aj tie európske a rôzne európske regulácie. Ktoré z nich považujete za nadbytočné, ktoré podnikateľom komplikujú činnosť?
Málokto si uvedomuje, že dnes v mnohých oblastiach európske regulácie ovplyvňujú slovenské podnikateľské prostredie možno viac ako tie domáce. Napriek tomu im nielen podnikatelia, ale najmä zodpovední ministri, vláda, parlament nevenujú dostatočnú pozornosť v tom čase, keď ako členská krajina vieme v najväčšej miere ovplyvniť ich podobu. Teda úplne na začiatku, keď sa regulácia začína tvoriť.
Práve v čase, keď vieme najviac ovplyvniť znenie európskych regulácií, Slovenská republika často nezašle žiadne stanovisko.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?