Slovenská ekonomika sa stáva čoraz menej zaujímavou pre zahraničných investorov. Miera návratnosti prostriedkov investovaných do slovenského hospodárstva v roku 2022 dosiahla 7,3 percenta. Zjednodušene povedané, nadnárodná korporácia z každých sto investovaných eur získala späť 7,3 eura. Tento ukazovateľ je v rámci 27-člennej Európskej únie vyšší v jedenástich štátoch.
Írska ekonomika, ktorá dlhodobo ponúka nadnárodným koncernom rôzne formy daňovej optimalizácie, dosahuje najvyššiu návratnosť na úrovni 13,1 percenta. S návratnosťou 11,3 percenta nasleduje Rumunsko, ktoré ťaží z priaznivej kombinácie lacnej a vzdelanej pracovnej sily. Tretie miesto s návratnosťou 10,9 percenta patrí Poľsku a štvrté s návratnosťou 10,5 percenta Českej republike. Oba štáty ponúkajú dostatok vzdelanej pracovnej sily, čo umožňuje zahraničným spoločnostiam rozbehnúť výrobu s vyššou pridanou hodnotou. Príkladom je nemecká automobilka BMW, ktorá v českom meste Sokolov otvorila vývojové centrum zamerané na testovanie autonómnych vozidiel.
Slovensko na podobnú výrobu s vyššou pridanou hodnotou stále len čaká. Miestne automobilky sa zameriavajú najmä na montáž vozidiel, pričom vláda im musí ponúknuť štedré stimuly. V opačnom prípade by zvolili inú krajinu. Slovensko totiž nedokáže zaujať nízkymi daňami. Jeho daň z príjmu právnických osôb je najvyššia v regióne Vyšehradskej štvorky. Problémom je aj nedostatok vzdelanej pracovnej sily, keďže značná časť mladých ľudí študuje v Českej republike a po skončení univerzity tam aj ostáva.
Vyššia produktivita
Slovensko sa pokúša kompenzovať klesajúcu atraktivitu „kupovaním“ investorov. Veľké fabriky dostávajú daňové úľavy a niekedy aj priamu finančnú pomoc. Tento model však naráža na limity, keďže štát musí každý rok ušetriť jedno percento HDP. Vyjadrené v peniazoch to znamená 1,4 miliardy eur. Peňazí na podporu zahraničných investorov bude menej ako v minulosti, a zároveň aj pre politikov bude ťažšie vysvetliť, prečo je dobré podporovať súkromné podniky v čase, keď bežným ľuďom stúpajú dane a poplatky.
Vplyv štátnej pomoci na domácu ekonomiku analyzujú rôzne inštitúcie. Najnovšie sa dostupné dáta rozhodol spracovať Inštitút pre stratégie a analýzy. „Súkromné subjekty, ktoré dostali štátnu pomoc, mali vyššiu produktivitu nielen v roku, keď dostali pomoc, ale aj v ďalších rokoch,“ konštatuje inštitút. Ukazujú to spracované dáta za roky 2017 až 2020. Počas jednotlivých rokov inštitút prepočítal účtovné závierky od 108-tisíc až 130-tisíc firiem, čím získal relevantnú vzorku. Z nich približne jedno percento získalo pomoc od štátu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?