Pred pár týždňami zarezonovala na Slovensku správa, že maďarská spoločnosť MVM Group má záujem kúpiť 49-percentný podiel v Stredoslovenskej energetike (SSE Holding). Maďarská spoločnosť je stopercentne vlastnená štátom a má široké pole pôsobnosti – od telekomunikácií, cez skladovanie plynu až po distribúciu a predaj elektriny v Maďarsku. V súčasnosti má ambíciu preniknúť na ďalšie trhy v regióne, čoho dôsledkom bola aj ponuka kúpiť podiel v SSE Holdingu od EPH (Energetický a průmyslový holding).

Slovenská republika má v tomto prípade nielen predkupné právo na kúpu menšinového podielu od EPH, ale od februára 2021 aj možnosť zablokovať predaj inému záujemcovi. Právomoc štátu zablokovať transakciu medzi dvoma súkromnými subjektami je novým prvkom v slovenskej legislatíve a prípad SSE holding ilustruje, že pri vybraných podnikoch to bude mať významný vplyv na ich investičnú stratégiu.

Slovenská novela zákona o kritickej infraštruktúre

Vláda ešte vo februári tohto roka schválila novelu zákona č. 45/2011 o kritickej infraštruktúre, v ktorej významným spôsobom, avšak bez širšej diskusie, zaviedla do právneho poriadku preverovanie investícií. Novela zákona vyvolala značnú kritiku, keďže bola prijatá bez medzirezortného pripomienkového konania a od jej prednesenia na vláde do jej schválenia národnou radou uplynulo iba päť pracovných dní. Vláda ospravedlňovala tento expresne rýchly proces obavou zo strany ruskej banky Sberbank, ktorá je veriteľom Slovenských elektrární.

Pôvodný návrh zákona, ktorý bol schválený uznesením vlády č. 62/2021, hovoril o povinnosti investora obrátiť sa na ministerstvo hospodárstva aj v prípade investície do materského podniku, inak by bol prevod neplatný. Táto formulácia sa upravila a v súčasnosti existuje možnosť obrátiť sa na ministerstvo hospodárstva. Pôvodný návrh bol mimoriadne široko koncipovaný a zabezpečoval právomoc slovenských orgánov blokovať investície aj do materských firiem v zahraničí. Pri pôvodnom návrhu by existovala aj povinnosť materskej spoločnosti pýtať si povolenie od slovenských orgánov. Napríklad materská firma US Steel v prípade snahy nového investora vstúpiť 20-percentnou kúpou akcií do materskej firmy v USA by si musela pýtať aj povolenie od Slovenska.

Heads Of Government Attend G7 Summit
Neprehliadnite

Sme v novej ekonomike s prívlastkom protekcionistická

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa