Zdá sa, že vývoj v Eurozóne ide podobným vývojom ako v USA, akurát s určitým oneskorením. Na jeseň bolo veľkou témou škrtnutie slova „dočasný“ v spojení s infláciou vo Washingtone. Frankfurt nad Mohanom vtedy tvrdil, že u nás je to iné. Už vieme, že nie je.

Inflácia eurozónu zaskočila ako cestárov zima, a preto ECB chystá veľký obrat. Dokonca aj slovenský zástupca Peter Kažímír bude hlasovať za to, aby sa kvantitatívne uvoľňovanie (QE) ukončilo ešte v lete. Pôvodne sa tento rok malo len obmedziť.

Národní zástupcovia v ECB: Jednotní v rozmanitosti

ECB už nemôže popierať, že inflácia tu je a že nikam neodchádza. Ponechanie QE, teda nákupu dlhopisov, ktorým ECB dodáva likviditu na trh, je to isté, ako hasiť oheň benzínom. Toto, zdá sa, Rada guvernérov pochopila. Zhodne sa, že stimuly treba ukončiť.

Avšak časovanie tohto kroku je vec delikátna a názory na to, kedy sa má QE ukončiť, sa rôznia. Správny byrokrat, ak chce blokovať návrh, ktorý sa mu nepáči povie: „Je to výborný nápad, ale ešte nie je vhodný čas.“ A toto tvrdia holubice z juhu eurozóny. Pripúšťajú, že niečo treba robiť, ale zdôrazňujú flexibilitu a potrebu diskutovať.

Naopak, niektorí členovia Rady Guvernérov, ktorá rozhoduje o menovej politike chceli ukončiť stimuly okamžite už vo februári.

Eurozóna už prekročila rubikon, čo ECB vystrašilo?

Prezidentka ECB Christine Lagardová má pred médiami nevďačnú úlohu reprezentovať toto veľké názorové spektrum a praktizuje umenie hovoriť veľa, ale nepovedať nič. Tlak udalosti po prekvapivo silnom raste inflácie v januári 2022 však donútil aj ju zmeniť rétoriku. Zvyšovanie sadzieb už odmietla vylúčiť. Naopak, rétoriku upravuje tak, že postoj ECB sa vo veľkom mení.

V marci budú ekonomické projekcie a na ich základe sa môže preformulovať aj oficiálny postoj ECB k inflácii. Konať sa bude rýchlejšie, než by si niekto myslel ešte pred pár mesiacmi.

Čo sa vlastne zmenilo v inflácii, že Frankfurt zmenil názor? Pred pár mesiacmi ECB tvrdila, že rast inflácie je dočasný a poháňajú ho hlavne energie a transport. Inflácia sa pritom nijako dramaticky nezrýchlila, tempo medziročného rastu dosiahlo 4,9 percenta v novembri, 5 percent v decembri a 5,1 percent v januári. To sa nedá porovnať s USA, kde sa inflácia v tom istom čase zrýchlila z 6,7 percenta na 7,5 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa