Európska únia podporuje stabilitu siete pri rastúcom počte pripojených obnoviteľných zdrojov energie ich kombináciou s batériovými úložiskami. Nedávna reforma trhu s elektrinou podporuje cielené dotácie na ich budovanie. Zámerom je pomôcť členským štátom zvládnuť budúce energetické krízy s čo najmenšími škodami. Otázne je, ako je na zmeny pripravené Slovensko.

Špekulatívny rast cien energie

Kľúčovými nástrojmi na dosiahnutie energetickej sebestačnosti sú adresná pomoc pre zraniteľné skupiny a podpora dlhodobých zmlúv na odber elektriny vrátane energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Riaditeľ spoločnosti Fuergy Radoslav Štompf pripomína, že netreba zabudnúť na mechanizmy pre zabezpečenie dostatočného objemu elektriny, najmä v špičkových časoch. Zároveň poukazuje na základe pozitívnych skúseností z iných európskych krajín na potrebu výstavby fotovoltických elektrární v kombinácii s batériovými úložiskami.

„Aj keď EÚ disponuje nástrojmi, ako potlačiť špekulatívny rast cien energie, nová reforma zvyšuje účinnosť ich nasadenia. Som presvedčený, že súbor nástrojov by Slovensko i ďalšie štáty Únie mal ochrániť pred extrémnou cenou, akou bola v auguste 2022 elektrina, kedy stála tisíc eur za megawatthodinu (MWh),“ uvádza R. Štompf.

Kľúčové adresné dotácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa