Slovensko v najbližších rokoch nečaká žiaden populačný boom. Práve naopak, mladá generácia sa bude aj naďalej scvrkávať. Od nula do devätnásť rokov malo v roku 1996 viac ako 1,6 milióna Slovákov. Aktuálne je v tejto vekovej skupine niečo nad 1,1 milióna ľudí. Pozvoľný pokles má pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. V najmladšej vekovej skupine bude v roku 2035 necelých 988-tisíc osôb. S takýmto demografickým vývojom vo svojej analýze počíta Inštitút zamestnanosti.
Pri takomto vývoji je už dnes jedna vec jasná. Počet poloprázdnych tried bude v nasledujúcich rokoch len narastať. Pracovný úspech každého človeka závisí najmä od dvoch vecí. Okrem ochoty učiť sa nové zručnosti je dôležitá aj vzdelávacia úroveň konkrétnej školy. Traduje sa, že Alexandrovi Veľkému sa ľahko podmaňoval svet, keď jeho učiteľom bol samotný Aristoteles. Najväčším problémom slovenského vzdelávacieho systému sú práve nekvalitní učitelia. Pre nízke mzdy vzdelanostná elita vidí svoje uplatnenie väčšinou inde ako na základných a stredných školách. Naozaj šikovných učiteľov je menšina a aj ich časom začínajú frustrovať nízke platy.
Ťažké začiatky duálneho vzdelávania
Zástupcovia jednej z veľkých automobiliek mimo záznam nepekne spomínajú na dávnu príhodu. Neďalekej priemyselnej škole sa rozhodli darovať najnovší obrábací stroj. Cieľom bolo vyvolať v mladých ľuďoch vášeň k výrobe súčiastok. Miestny učiteľ mašinu svojim žiakom predstavil so slovami: „Poďme sa bližšie pozrieť, na čom robia otroci.“ Zožal za to obdivný smiech a súhlasne šomranie študentov.
S takýmto prístupom pedagóg ťažko naučí mladých ľudí, ako správne narábať s najnovšími technológiami. Takýto pocit mali po skončení prezentácie zástupcovia automobilky. Ich pocit sa potvrdil po tom, ako sa o rok vrátili do školy a nový stroj javil minimálne znaky používania. Veľkým zamestnávateľom sa po prekonaní viacerých problémov nakoniec ako-tak podarilo rozbehnúť duálne vzdelávanie. Jeho absolventi vďaka tomu majú isté zamestnanie hneď po skončení strednej školy.
Preč s nekvalitnými pedagógmi
Problém získať kvalifikovaných absolventov majú najmä menšie a stredné podniky. Z pohľadu praxe mnoho škôl vzdeláva žiakov v nepotrebných odboroch. Ojedinelé nie sú ani prípady, ke´d žiak síce vyštuduje priemyslovku, ale vedomosti na nej získané sú slabé. Firmy nedostatočnú kvalifikáciu sčasti riešia drahými školeniami.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?