Slovenské verejné financie sú v zlom stave. Už na budúci rok sa krajina nevyhne konsolidácii. Politici napriek tomu vyvolali pred voľbami nereálne očakávania sľubmi o zvyšovaní životne úrovne. Peniaze na prípadnú valorizáciu sociálnych výdavkov je možné získať len zvyšovaním daní. Horúcim kandidátom na mimoriadne zdanenie sú domáce banky.
Finančné domy za prvých osem mesiacov tohto roku zarobili po zdanení viac ako 773 miliónov eur. Už teraz ide o druhý najlepší výsledok v histórii. Vyšší čistý zisk vykázali len minulý rok, a to 833 miliónov eur. Lenže údaje za rok 2022 sú za dvanásť mesiacov a 2023 za osem mesiacov. Tohtoročný sumárny zisk miestnych bánk s veľkou pravdepodobnosťou prekoná miliardu eur.
Razantný nárast zisku zaznamenávajú bankové domy naprieč celou Európskou úniou. Dôvodom sú rastúce úrokové sadzby. Tie zvyšujú najmä výnosy z úverov na bývanie. Klient má napríklad v banke tridsaťročnú hypotéku vo výške 200-tisíc eur. Pri ročnom úroku na úrovni jedného percenta je mesačná splátka 644 eur. Po šiestich rokoch splácania skončila fixácia úrokovej sadzby v auguste 2023. Nový ročný úrok je štyri percentá a mesačná splátka stúpla na 788 eur.
Nie je to terno
Slovenská banková asociácia (SBA) súčasné zisky nepovažuje za extrémne vysoké. „Napríklad len jedna jediná banka v Českej republike zarobila v minulom roku viac ako 25 slovenských bánk spolu. Bankový sektor je pritom v Česku približne len štyrikrát väčší ako na Slovensku,“ hovorí Daniela Gilányi, hovorkyňa SBA. Podľa nej je vhodné prirovnávať zisk napríklad k výške aktív. To znamená k objemu poskytnutých úverov alebo k výške vlastného kapitálu banky. „Zisk dvadsiatich piatich slovenských bánk v nominálnom vyjadrení nebol najvyšší v porovnaní s ostatnými sektormi ekonomiky. V roku 2022 zisk dvadsiatich piatich bánk na Slovensku medziročne vzrástol o štrnásť percent. Priemerný zisk všetkých firiem na Slovensku vzrástol za to isté obdobie rovnako medziročne o štrnásť percent,“ dodáva D. Gilányi.
Výnosnosť slovenského bankového sektora meraná návratnosťou vlastného kapitálu rozhodne nie je najvyššia. Tento ukazovateľ sa pri miestnych finančných domoch dlhodobo pohybuje okolo úrovne deviatich percent. Najziskovejšie sektory slovenskej ekonomiky majú návratnosť kapitálu nad sedemdesiatimi percentami. Domáce banky na tom nie sú nijako nadštandardne dobre ani v medzinárodnom porovnaní s krajinami s podobným ekonomickým modelom. Najziskovejšie banky v regióne strednej a východnej Európy majú návratnosť kapitálu nad úrovňou pätnástich percent.
Ohrozená stabilita
Na riziká spojené s mimoriadnymi daňami pravidelne upozorňuje Európska centrálna banka. Asi najväčšou komplikáciou je zníženie vlastného kapitálu zasiahnutých finančných domov. Takýto vývoj významne obmedzí schopnosť bánk podporovať ekonomický rast prostredníctvom nových úverov. V krajnom prípade môžu prehnané dane ohroziť stabilitu finančného sektora. Európska únia sa nachádza v neistých časoch a príchod tvrdej recesie môže bankám spôsobiť vážne problémy. Úplne vylúčiť nie je možné ani opätovné zachraňovanie finančných domov. Mnohé západné banky nie sú ani zďaleka také stabilné ako domáce finančné domy. Dôvodom je prílišné investovanie na finančných trhoch.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?