Nezodpovedné spravovanie verejných financií bude mať následky. Požičané miliardy eur vyvolali ilúziu bohatstva. Návrat do reality bude pre väčšinu obyvateľov nepríjemný. V optimálnom prípade slovenská životná úroveň porastie veľmi pomaly. Už o rok konsolidácia verejných financií prinesie ekonomický rast len o pol percenta HDP. V nasledujúcich rokoch bude možné označiť za úspech zvýšenie ekonomického výkonu ročne v rozmedzí jedného až dvoch percent HDP. K takýmto záverom prišiel v najnovšej Makroekonomickej prognóze Inštitút finančnej politiky (IFP).
Počas najbližších rokov je nereálne očakávať razantné zvyšovanie životnej úrovne. S veľkou pravdepodobnosťou bude realitou nepríjemná kombinácia zvyšovania daní a škrtania výdavkov. V časoch vysokých úrokov nemajú finančné trhy veľa dôvodov tolerovať nezodpovedne hospodáriace štáty. Na rozdiel od minulosti nebude už tak jednoduché ťahať hospodársky rast prudkým zvyšovaním dlhov. Nová vláda si bude môcť zvoliť len tempo ozdravovania verejných financií. Odborníci za optimálnu považujú ročnú konsolidáciu v rozmedzí pol až jedného percenta HDP. Prepočítané na peniaze bude treba každý rok ušetriť stovky miliónov až miliardu eur.
Prudká recesia
Málokto si uvedomuje, ako veľmi je slovenská ekonomika závislá na pôžičkách. Akú-takú predstavu dáva najnovšia makroekonomická prognóza od ministerstva financií. Pod tento rezort spadajúci Inštitút finančnej politiky predstavil aj teoretický model, podľa ktorého nová vláda bude v roku 2024 hospodáriť s nulovým deficitom a konsolidácia prebehne čisto na strane výdavkov. Štátnych úradníkov k takejto prognóze zaväzuje ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Našťastie, samotní politici budú mať po zostavení novej vlády dva roky pokoj od najtvrdšej sankcie v podobe nulového deficitu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?