Nemecká ekonomika čelí problémom. Po odstavení posledných jadrových elektrární podniky drvia vysoké ceny za energie a mnohé z nich zvažujú odchod či presun výroby do inej krajiny. Prezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm v rozhovore pre TREND upozorňuje, že ak si chce vláda udržať dôveru, musí sa postarať o to, aby nedochádzalo k výpadkom či nedostatku energie. V rozhovore vysvetľuje, aké kroky by mali robiť vlády, aby európsky priemysel prežil aj v nasledujúcom desaťročí, a prečo nemecké firmy oceňujú investície na Slovensku.
Ste kritikom energetickej politiky súčasnej nemeckej vlády, pretože znižuje dôveru podnikateľov. Ako by ste opísali súčasnú situáciu v priemysle v Nemecku?
Myslím si, že by sme mali oddeliť dva časové horizonty. Jedným z nich je súčasná situácia, keď nemáme takmer žiadny rast a sú na to dôvody. Museli sme sa vyrovnať s pandémiou či so všetkými vedľajšími účinkami ruskej vojny na Ukrajine. Ale nejako sa musíme popasovať so svetom okolo seba. To je rovnaké pre všetkých konkurentov.
A čo ďalšie aspekty?
Je tu niekoľko krátkodobých, ktoré potrebujeme zlepšiť, aby sme znížili obavy podnikateľov, keď sa rozhodujú pre dlhodobejšiu perspektívu a zvažujú investičné rozhodnutia. Ide najmä o energeticky náročné odvetvia, kde premýšľajú v časovom horizonte desať až pätnásť rokov. Veľkým otáznikom je perspektíva energetického systému a jeho nákladov v Nemecku a strednej Európe. A je na politikoch, aby aspoň čiastočne zmiernili neistotu. Samozrejme, podnikanie je samo osebe spojené s mnohými neistotami. No ak už je neistota taká veľká, že nemáme ani tušenia, kam to smeruje, potom nemôžeme investovať. Aj preto žiadame politikov, aby zredukovali priestor neistoty na prijateľnú mieru, a potom sa môžeme zaoberať zvyškom rizika.
Nemecké spoločnosti čoraz častejšie zvažujú odchod do iných krajín. Čo je hlavný faktor? Drahé energie?
Ceny energií sú hlavný faktor najmä pre energeticky náročné odvetvia priemyslu. Čelia príliš veľkej neistote, čo sa týka budúcich aspektov. Nehovorím o nákladoch na výrobu, tie vieme celkom dobre predpovedať. Aké sú napríklad náklady na konci veternej turbíny či náklady na plyn, to sú problémy, ktoré sa do istej miery dajú zvládnuť. Ale sú tu aj aspekty energetiky, ktorým v konečnom dôsledku budú čeliť všetci od domácností cez bežných ľudí až po podniky, a to sú náklady na energetickú sieť. Bude treba zvážiť náklady na záložné elektrárne, ktoré by sa mali spustiť, keď nesvieti slnko a nefúka vietor. Takže pre energeticky náročné podniky je toto najväčší faktor a to je asi tretina všetkých spoločností.
Ako sú na tom ostatné podniky?
Máme veľa stredne veľkých rodinných spoločností. Rodinné firmy, ktoré nazývam skutočnými patriotmi. Už po stáročia majú rodinný podnik v Nemecku, v strednej Európe. Skutočne ma znepokojuje, že značné percento takýchto spoločností mi teraz hovorí, že vzhľadom na náklady na energie a byrokratickú záťaž vážne zvažujú a preverujú možnosti premiestniť aktivity a investovať v iných krajinách. Zradné je, že je to ako choroba, ktorú neodhalíte, nerozpoznáte hneď. Nie je to tak, že zrazu všetci zatvoria podniky a zaplnia tým stránky novín. Je to plazivý efekt, keď sa inovácia postupne presúva inde a starý, pôvodný produkt postupne mizne.
Čo bude nasledovať?
Úprimne povedané, z pohľadu zamestnávateľa to nemusí byť vždy katastrofa. Máme starnúcu spoločnosť a stáva sa, že ľudia odchádzajú do dôchodku spolu so svojou výrobnou linkou. Problém je, že spoločnosť tým stráca pôdu pod nohami ako celok. Priemysel tvorí 20 percent HDP Nemecka. Je to základ pre množstvo ďalších pracovných miest v oblasti služieb. A ak sa to vytráca, strácame základ na financovanie celej našej spoločnosti.
Na Slovensku sa dnes veľa hovorí o energetickom mixe a rozširovaní jadrovej energetiky. Niektorí nemeckí politici otvárajú diskusiu o návrate jadra. Je to reálne?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?