Štátne inštitúcie začali na výzvu českého premiéra Petra Fialu šetriť energiami. Úspora plynu a elektriny sa tak nevzťahuje už len na domácnosti a firmy, ale aj na ministerstvá a úrady.
Tie hľadajú možnosti, ako znížiť náklady na spotrebu a naučiť novým návykom aj zamestnancov. V dohľadnej dobe tak bude možné vidieť ministrov v hromadnej doprave a mestské pamiatky v Prahe sa ocitnú v tme.
Nedotknuteľné budovy
V pamiatkovo chránených budovách sa šetrí obtiažne. Historické budovy nie sú energeticky najúspornejšie, no väčšie zásahy u nich nie sú povolené. Ochrana budovy napríklad nedovoľuje nainštalovať fotovoltaické panely.
Na tento problém naráža aj ministerstvo pre miestny rozvoj, ktoré sídli v historickom dome na Staromestskom námestí. „Keďže bývame v pamiatkovo chránených objektoch, sú zásadné zmeny ich prevádzkovania veľakrát veľmi finančne náročné, alebo nie sú vôbec realizovateľné,“ komentuje Veronika Hešíková, hovorkyňa rezortu.
Hegerovo čakanie na bruselského Godota nestačí. Ako sa to robí, ukazuje pri energiách Česko
Na iný problém naráža Najvyšší kontrolný úrad. Sídli v prenajatej budove, kde nie je možné zatiaľ pripravovať aktívne úspory. V polovici budúceho roku sa orgán plánuje presťahovať.
Redakcia TREND rozdelila opatrenia, ktoré zaviedli české inštitúcie, na úspory vzťahujúce sa na plyn (vykurovanie) a elektrinu (elektrickú energiu).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?