Kryptomeny čoraz viac pripomínajú náboženstvo. Na platformách ako YouTube sú stovky „kazateľov“, ktorí sľubujú obrovské zisky výmenou za investície do ich preferovaných digitálnych mien. Táto viera vo veľké bohatstvo spája ľudí naprieč profesiami aj vzdelaním.

V širokej komunite kryptoinvestorov existujú dva hlavné tábory. Jeden verí v dlhodobý rast bitcoinu, prípadne iných zabehnutých kryptomien a druhý stavia na takzvané memecoiny – recesistické kryptomeny, ktorých cena rastie vďaka ich popularite na internete. Typickým príkladom je „prdiaca minca“ (fartcoin), ktorá za posledný mesiac roka 2024 dosiahla zhodnotenie o viac ako 5-tisíc percent. Jej trhová kapitalizácia dokonca prekročila miliardu dolárov.

Memecoiny sú populárne najmä v USA. Nemajú technologickú hodnotu a ich cena závisí od popularity medzi bežnými používateľmi. Trhová kapitalizácia najznámejšieho dogecoinu dosahuje takmer 50 miliárd eur, čo z neho robí lídra tejto kategórie. Zároveň na jeho cenu pravidelne vplýva jeden človek – Elon Musk. Najbohatší muž sveta dokáže jediným tweetom ovplyvniť hodnotu dogecoinu.

Investície do meme coin sú vysoko volatilné. Straty v desiatkach percent môžu prísť tak rýchlo, ako predtým narástli zisky. Riziko predstavuje aj nedostatok likvidity na burzách. Ak nie je možné predať coin za stanovenú cenu, investor môže len sledovať, ako hodnota jeho majetku padá. Ďalším častým problémom sú podvody. Príkladom je meme coin HAWK, ktorý na trh uviedla známa americká influencerka Haliey Welch. Po jeho spustení cena najskôr prudko vzrástla, no následne sa zrútila, čím bežní investori prišli o stovky miliónov dolárov. Pravdepodobne išlo o vopred plánovaný podvod.

Inšpirácia bankrotujúcou krajinou

Memecoiny značná časť kryptokomunity považuje za hlúposť. Iní v nich vidia jedinečnú šancu na rýchly zisk. Napriek mnohým názorovým rozdielom majú ľudia investujúci do kryptomien niekoľko spoločných cieľov. Medzi ne patrí snaha zabrániť štátom zakázať kryptomeny, dosiahnuť prijateľnú reguláciu zo strany finančných inštitúcií, nulové zdanenie ziskov vytvorených investovaním do kryptomien a najnovšie aj snahu o vytváranie štátnych rezerv v bitcoinoch.

Rýchle šírenie pozitívnych správ o kryptomenách je typickým znakom širokej kryptokomunity. Meno Sarah Knafová je väčšine ľudí neznáme. Investori do kryptomien však vedia, že ide o francúzsku europoslankyňu, ktorá ako prvá verejne navrhla vytvorenie európskej rezervy v bitcoine. Jej prejav preložený do slovenčiny je možné nájsť na YouTube.

Sarah Knafová v prejave vyzdvihla prístup Salvádoru: krajiny, ktorá ako prvá na svete uznala bitcoin za regulárne platidlo a investovala do vytvorenia rezerv v kryptomene. „Už pred tromi rokmi sa prezident Salvádoru rozhodol investovať do do kryptomeny. Vtedy ho odsúdila politická elita aj Medzinárodný menový fond. Dnes má z toho stopercentný zisk a stovky miliónov dolárov k dispozícii pre ľudí," povedala. Vo svojom prejave už nespomenula, že ide o jeden z najchudobnejších štátov Latinskej Ameriky. Ten v súčasnosti bojuje s hrozbou bankrotu a zachraňuje ho Medzinárodný menový fond.

V dôsledku zlej hospodárskej situácie sa Salvádor v roku 2001 vzdal vlastnej meny a prijal americký dolár. Od roku 2021 sa druhou oficiálnou menou v krajine stal bitcoin. Salvádor je malý a chudobný štát s populáciou mierne presahujúcou šesť miliónov obyvateľov. HDP krajiny minulý rok podľa Svetovej banky dosiahlo hodnotu 34 miliárd dolárov. Pre porovnanie HDP päťmiliónového Slovenska dosiahlo v roku 2023 takmer 133 miliárd dolárov.

Lídri menia názor

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa