Na prelome mája a júna sa schvaľovalo embargo na ruskú ropu v rámci EÚ. Podľa plánu to malo znížiť závislosť Európy od ruskej ropy a zároveň to malo znížiť príjmy do ruského rozpočtu, ktorý financuje vojnu na Ukrajine.
Európska nafta bez Rusov: Nemci otočili a s Poliakmi uzavreli pakt
V tom čase sa očakávalo, že ruská produkcia, ktorá za prvé štyri mesiace roka 2020 klesla o jeden milión barelov ropy denne, klesne o ďalší milión do konca roka. V čase napätého trhu a problémov so zásobovaním tento predpoklad ďalej zvyšoval ceny ropa a palív.
Prešli dva mesiace a zdá sa, že ruská produkcia je na tom lepšie, ako sa čakalo. Produkcia v máji a júni dokonca oproti aprílu narástla. Do konca roka je predpoklad, že o niečo klesne, ale odhad koncoročnej produkcie išiel za posledné dva mesiace nahor o 700-tisíc barelov ropy denne.
Tento faktor, spolu s rastúcou produkciou v Kanade a USA stojí za znížením napätia na trhu s ropou, čo sa prejavilo v poklese cien ropy aj palív. Tento vývoj už cítia aj slovenskí motoristi.
Ruská ropa: viac produkcie, menej exportu
Zvyšovanie ruskej produkcie ropy však cíti skôr domáci trh, kde sa rafinérie rozbehli na plné otáčky. To znamenalo vyššiu produkciu paliva, z ktorého časť však išla na export. Zhodou okolností, hlavne do Európy. Tá sa pripravuje na embargo a plní zásobníky.
Importy ruskej nafty dosiahli počas prvej polovice júla najvyššie hodnoty od marca, uviedla analytická spoločnosť Vortexa. Ani za jún neboli importy nafty z východu výrazne nízke, v skutočnosti boli len 10 percent pod 5-ročným sezónnym priemerom.
Iná situácia je však pri exportoch ropy. Jedna vec je ropu vyprodukovať, druhá ju dodať na trh a predať. Tu sa začínajú ukazovať ruské problémy. Hlavná nádej Ruska spočítavala v dodávkach do Číny a Indie, tie sú však momentálne o 15 – 40 percent nižšie, než boli maximá od začiatku invázie. Apetít ázijských gigantov zjavne slabne.
Čínska a indický apetít nie je nekonečný
Pre ilustráciou, počas mája bežne ruské tankery vozili do Číny a Indie dva milióny barelov ropy denne. Počas júla to bolo len 1,5 – 1,7 milióna barelov a prevezený objem stále klesá.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?