Európska únia je ešte stále najväčším importérom zemného plynu na svete. Nemecko je vôbec najväčším zákazníkom ruského Gazpromu, ktorý je najväčším producentom plynu na svete.
Išlo by o lukratívne ihrisko pre každého hráča so zemným plynom, keby tu neboli natiahnuté plynovody z Ruska, ktoré dokážu bezkonkurenčným spôsobom dodať surovinu. Rusko malo skrátka v Európe výnimočné postavenie, kým ostatní dodávatelia hrali sekundárnu úlohu.
Starý kontinent dlhodobo závisel len na plynovodoch
Tri zo štyroch kubických metrov zemného plynu v roku 2020 do Európy prišli práve prostredníctvom plynovodov. Rusko tu malo viac ako polovičný podiel, najväčší konkurent Nórsko malo štvrtinový podiel. Ten štvrtý kubík bol skvapalnený a dovezený do Európy na LNG tankeri.
Na tomto trhu sú karty rozdané úplne inak. Rusko, USA, Katar a Nigéria si delili väčšinu trhu približne rovnakým dielom. Tu Rusko zďaleka nebolo takým dominantným hráčom.
Preto sa Rusko urýchlene snažilo spojazdniť plynovod Nord Stream 2, ktorý vedie, podobne ako Nord Stream 1, cez Baltické more priamo do Nemecka. Počas energetickej krízy ruskí predstavitelia neustále naznačovali, že riešením je urýchlené povolenie plynovodu bez toho, aby regulátor trval na dodržaní všetkých náležitostí.
Najväčší fanúšik ruského plynu zamrazil nový plynovod
Regulátor však Rusko nemienil ustupovať a Rusi mali splniť všetky štandardné podmienky. Tak či onak, spustenie plynovodu sa očakávalo v priebehu leta 2022. To platilo, až kým Rusko neurobilo bezprecedentný krok.
Vladimír Putin uznal separatistické územia na východnej Ukrajine na nezávislé a poslal tam ruských vojakov. To bolo dva dni pred začatím invázie na celé územie Ukrajiny.
Nemecko v reakcii na to zastavilo schvaľovací proces Nord Stream 2. Dmitrij Medvedev, bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda bezpečnostnej rady Ruskej federácie, na tento krok reagoval odkazom cez sociálnu sieť Twitter v ktorom povedal, že Nemci si koledujú, aby čoskoro platili dvojnásobné ceny plynu oproti dnešku.
Dosiahol tým akurát to, že Nemci ešte viac zrýchlili svoje snahy o diverzifikáciu dodávok zemného plynu. V dlhodobom horizonte sa to môže ukázať ako strategická chyba Moskvy.
V tom momente, keď si Rusi uvedomia, že si vieme plyn získať aj inde, veci sa dostanú na úplne inú úroveň. To sa týka ceny aj bezpečnosti dodávok. A preto je dôležité, aby sme si vybudovali tieto alternatívy.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?